День Австрії в Приштині: нейтралітет не завада солідарності з Україною
Республіка Австрія, яку називають країною гір, полів та соборів, відзначає своє національне свято 26 жовтня. До основних цінностей зовнішньої політики цієї країни належить постійний нейтралітет. Втім, уже третій рік поспіль на урочистостях з нагоди державних свят дипломатичні представництва країн ЄС і багатьох інших, що проводять такі заходи за кордоном, не обминають увагою Україну – європейську державу, яка дає відсіч рашистській агресії.
З історії відомо, що після Другої світової війни війська чотирьох союзних держав з антигітлерівської коаліції (США, Велика Британія, Франція, СССР) ще 10 років перебували на території Австрії. Лише в жовтні 1955-го для неї настав «день свободи» – відтоді демократична країна, яка відновила свою незалежність, дотримується нейтралітету. Вона не вступає до військових союзів, не створює військових баз на своїй території.
У грудні наступного року Австрія відзначить 70-річчя свого членства в ООН (принагідно зазначимо, що Україна – одна з держав-співзасновниць ООН з 1945 року і до 1991-го брала участь у діяльності цієї міжнародної організації як УРСР). Державний гімн Альпійської республіки пісенними словами нагадує, що ця земля, немов сильне серце, лежить посеред континенту. Сердечним було й урочисте прийняття, яке влаштувало з нагоди свята Посольство Австрії в Косові. Людей з Відня, яких було немало на події і які солідарні з Україною, хотілося цього дня назвати саме так, як співають у славні австрійці – «щасливі від праці та сповнені надій».
Посол Георг Шнецер (Georg Schnetzer) у Приштині не вперше запрошує українців на події за участю дипломатів. Сайт фонду «Журналістська ініціатива» писав навесні про один з таких заходів. Докладніше – у публікації «Українські студенти й журналісти зустрілися завдяки дипломатам на Балканах».
І нинішньої осені серед гостей, що прибули святкувати до готелю «Emerald», були добрі знайомі київських журналістів – учасників міжнародної програми професійного захисту медійників. Приміром, Каті Шнібергер (Kati Schneeberger) з неурядової організації «Kosovo goes Europe» – одна з найбільших друзів України у Відні (читайте в публікації «Синьо-жовтий прапор у Косові розгорнули... австрійці»). Були на заході, звісно, й іноземні дипломати – посли США, Німеччини та інших держав.
Серед чільних промовців брав слово Альбін Курті, прем’єр-міністр Косова – країни, що підтримує народ України в час війни (тут слід згадати військові та гуманітарні вантажі, і навчання саперів, і багато чого іншого). Національна спілка журналістів України цьогоріч подякувала главі уряду за значний внесок у захист українських журналістів у час війни, підтримку міжнародної програми «Journalists-in-Residence Kosovo» та зміцнення співпраці між журналістськими організаціями України і Косова (читайте – «Прем’єр-міністру Республіки Косово Альбіну Курті вручено спеціальну відзнаку НСЖУ»). Офіційний Київ поки що не визнав де-юре незалежності цієї наймолодшої держави на Балканах, але Приштина – справжній і надійний друг України, і визнання неодмінно буде, як і перемога України у війні.
Австрія дотримується свого постійного статусу, проте її нейтралітет називають активним (нейтральна у військовому плані, а не в політичному). Австрійці допомагають Україні, приміром, у межах проєктів Європейської ради, через міжнародні гуманітарні й цивільні організації. У Відні неодноразово заявляли, що «нейтралітет жодним чином не стоїть на заваді солідарності з Україною» (Укрінформ).
У столиці Косова українські журналісти й громадські діячі інформаційної сфери відчули і сердечність, і солідарність. І в День Австрії, спілкуючись з іноземними дипломатами та косоварами, чули з їхніх уст слова, відомі нині багатьом у світі: «Слава Україні!» І відповідь українською мовою «Героям слава!» люди доброї волі за кордоном так само вже можуть розуміти без перекладу.
Сергій Шевченко
Фото автора