Історико-культурологічний форум «Сікорські читання»
У Переяславі-Хмельницькому на Київщині започатковано Всеукраїнський історико-культурологічнний форум «Сікорські читання». Його мета – вшанувати пам’ять подвижника музейної справи, Героя України Михайла Івановича Сікорського, сприяти розвиткові творчих ініціатив у сферах історичної науки, культури та мистецтва. Активну участь у заходах 7 листопада 2012 року взяли викладачі та студенти, вчені, громадські діячі, письменники, працівники культури й освіти, журналісти. Серед інформаційних партнерів форуму – ВБФ «Журналістська ініціатива» та Співдружність інформаційних видань України (публікації розміщено в газеті «Експрес-об’ява» від 16.11.2012, а також у багатьох інформаційно-рекламних виданнях нашої країни).
Форум заснували Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди і громадська культурно-просвітницька організація «Переяславський скарб», співорганізатори – Національна спілка краєзнавців України і Національний історико-етнографічний заповідник (НІЕЗ) «Переяслав». Вітальним словом відкрив пленарне засідання ректор Переяслав-Хмельницького університету, академік Національної академії педагогічних наук України Віктор Коцур (на світлині ліворуч).
Спогадами про «сучасного Сковороду» (творець переяславських музеїв і видатний український філософ – споріднені духом) поділилися Герой України Іван Драч (на знімку ліворуч), заступник голови Верховної Ради України, доктор політичних наук Микола Томенко, небога М. І. Сікорського Валентина Сікорська, президент ВБФ «Журналістська ініціатива», заступник голови правління Українського фонду миру Людмила Мех (на світлині в центрі), письменник, заслужений журналіст України Микола Махінчук (на світлині праворуч). Промовці розповіли про талановиту високодуховну особистість, патріота, професіонала, відданого справі, який водночас був людиною працелюбною, доброю та напрочуд скромною.
Низку пропозицій щодо вшанування М. Сікорського висловили на форумі голова Національної спілки краєзнавців, член-кореспондент Національної академії наук, заслужений діяч науки і техніки України Олександр Реєнт, радник-організатор Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Борис Войцехівський, голова Всеукраїнської асоціації музеїв Сергій Кролевець, заступник директора Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, заслужений працівник культури України Сергій Гальченко. З інтересом сприйняли учасники пленарного засідання виступи голови Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців, професора Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка Григорія Савченка, керівника проекту «Скарби музеїв України» Нелі Куковальської, письменників Олександра Дробахи і заслуженого журналіста України Сергія Шевченка (на світлині). Від ВБФ «Журналістська ініціатива» Сергій подарував університетській бібліотеці свої книжки. В них згадуються епізоди, пов’язані з життям і долею переяславця Володимира Чубука-Подільського, який у 1950-х роках передав М. Сікорському для переяславських музеїв цінні сімейні реліквії козацької доби, з-поміж них – Литовський Статут, унікальну пам’ятку права кінця XVII століття.
На форумі промовляли міський голова Переяслава-Хмельницького Олександр Шкіра, заступник генерального директора з наукової роботи НІЕЗ «Переяслав» Юрій Коптюх, народний депутат України IV скликання Кирило Поліщук. Підсумував засідання заступник голови оргкомітету «Сікорських читань», керівник громадської організації «Переяславський скарб», кандидат історичних наук Тарас Нагайко.
У концертній програмі взяли участь вокалісти й народний ансамбль «Троїсті музики».
Серед основних заходів форуму – круглий стіл «Музеї ВНЗ педагогічного профілю: історія, досвід, перспективи». Педагоги зустрілися з провідними музеєзнавцями, вели мову про музеї як центри історико-краєзнавчих досліджень, поділилися досвідом роботи і спогадами про зустрічі з М. Сікорським. Привернули увагу також виставки книжкових фондів (на світлині) бібліотеки університету «Музейний зодчий України» (відповідальна – Ольга Шкіра) і «Мистецький вернісаж», фотороботи Віктора Сокола «Моє життя – мої музеї», експозиції світлин з домашнього архіву М. Сікорського. На майстер-класах «Дивотвори» представлено техніки з народного малярства на склі, писанкарства, вибійки, паперопластики, створення українських національних прикрас – ляльки-мотанки, сучасної авторської ляльки тощо. Під керівництвом декана педагогічного факультету Наталії Ігнатенко ці заходи організували викладачі Ольга Стрілець, Оксана Смирнова, Роман Мотузок, Інна Рубан, Світлана Бігунова, Тетяна Носаченко та студенти.
Основний захід наукового блоку форуму – круглий стіл «Скарб Михайла Сікорського – надбання для поколінь» – проведено в конференц-залі імені В. О. Сухомлинського. Широке представництво громадськості ще раз наочно продемонструвало стурбованість проблемами культури як на рівні держави, так і на місцях. Учасники обговорили питання музейної справи на Переяславщині, збереження спадщини, що є пріоритетом національної ваги, вели мову про організаційну, наукову, культурно-просвітницьку діяльність М. Сікорського та про гідне увічнення його пам’яті. Брали слово Іван Драч, Неля Куковальська, Микола Махінчук, гості й жителі Переяслава. Рефреном промов була думка: треба об’єднати зусилля в обороні музейної справи – це наша спільна відповідальність перед майбутнім країни.
З болем у серці озвучили учасники дискусії нинішні проблеми, пов’язані з витісненням науки з музеїв, незахищеністю їхніх фондів та незадовільним фінансуванням заповідників (все це актуально й для НІЕЗ «Переяслав»). Як наголошували промовці, в останні два роки нове керівництво заповідника звільнило з роботи або «скоротило» не одного наукового співробітника, талановитих послідовників і учнів М. Сікорського. Багатьом з них Михайло Іванович дав путівку в життя, цінував як професіоналів, котрі відповідально ставляться до збереження унікальних історичних і культурних надбань.
Про перспективи співпраці університету, НІЕЗ «Переяслав» і української Вікіпедії вів мову голова правління ГО «Вікімедіа Україна» Євген Букет. На його думку, розгорнути роботу можна через Вікіекспедиції, фотоконкурс «Вікі любить пам’ятки», запровадження в навчальний процес педагогічного ВНЗ редагування статей Вікіпедії тощо. Усе це дасть змогу ширше ознайомити світ з містом музеїв і творцем цього українського дива.
Серед ініціатив форуму – впорядкувати могилу М. Сікорського, підтримати ідею щодо встановлення пам’ятника Героєві в Переяславі-Хмельницькому, висловити клопотання до міськради про присвоєння імені М. Сікорського одній з вулиць. Заснувати премії його імені в Переяслав-Хмельницькому університеті й у Національній спілці краєзнавців (в галузі краєзнавчої роботи), вийти з пропозицією про карбування ювілейної монети з нагоди 90-річчя від дня народження М. Сікорського (серія «Визначні постаті України»). Заявити про підтримку ідеї присвоєння НІЕЗ «Переяслав» імені М. Сікорського, порушити питання про друк додаткового накладу видання «Моє життя – мої музеї», укласти антологію наукових і публіцистичних праць, які висвітлюють постать М. Сікорського, запропонувати телерадіокомпаніям зробити документальний фільм про видатного земляка. Ці та інші ініціативи покладено в основу звернення учасників зібрання до установ і органів влади щодо увічнення пам’яті М. Сікорського.
Приємним сюрпризом стало вручення пам’ятних медалей, виготовлених на згадку про «Сікорські читання». Форум засвідчив глибоку повагу до постаті «майстра музеїв», який зробив неоціненний внесок у культурний поступ країни, збереження її історичних і духовних цінностей та своєю самовідданою працею сприяв утвердженню національної свідомості українського народу в непростий період його історії.
Сергій Шевченко
Фото автора і надані Оргкомітетом форуму.
Переяслав-Хмельницький – Київ
Інші публікації на цю тему: світоглядний портал журнал "Краєзнавство" (№ 4, 2012), "Рідна країна", "Слово Просвіти" (стаття Є. Букета), "телеканал "Культура", журнал "Музеї України".