Футбольне свято у Жмеринці – доброчинна акція журналістів

 

Футбольна команда «Журналіст України» напередодні Дня Перемоги вдев’яте у своїй 15-річній історії поїхала до Жмеринки. Сталий інтерес палких шанувальників «гри мільйонів» до подільського містечка пов’язується, по-перше, зі спортом і, по-друге, з доброчинністю.

 

Спорт – це насамперед футбол (його популярність у команди репортерів зросла ще задовго до того, як УЄФА надала Україні право провести Євро-2012). А благодійна діяльність столичних гостей полягає у фінансово-інформаційній підтримці дитячих змагань: перехідний кришталевий кубок, нагороди чемпіону та призерам, висвітлення акції – справа рук працівників преси. Варто зазначити, що у складі команди журналістів є троє представників ВБФ «Журналістська ініціатива»: голова наглядової ради Фонду Віктор Шпак, член наглядової ради Сергій Шевченко та член правління Фонду Віктор Любивий.

 

Пролог

 

У Жмеринці 8–9 травня 2008 року відбулися фінальні ігри IX Традиційного дитячо-юнацького футбольного турніру на призи газети «Експрес-об’ява». Ініціатор і співорганізатор цієї акції – команда однодумців, яку очолює заслужений журналіст України Віктор Шпак. Він жмеринчанин родом, у дитинстві ганяв м’яча на стадіоні «Локомотив». А коли в Києві став президентом Української видавничо-поліграфічної компанії «Експрес-об’ява» – вирішив зробити на своїй малій батьківщині свято спорту. Залучив до цього столичних колег по перу. Ідею втілили з участю місцевих органів виконавчої влади («мотором» турніру був керівник районного відділу у справах молоді та спорту Василь Марчук).

 

Серед учасників відбірних змагань – команди шести загальноосвітніх шкіл міста й одинадцяти ЗОШ Жмеринського району. Мета проведення турніру – залучення дітей до занять футболом, його популяризація в навчальних закладах, виявлення найсильніших команд і спортсменів. За підсумками районних баталій комплектується збірна для участі в обласних змаганнях.

 

Як розповів авторові цих рядків директор Жмеринської районної спортивної школи Омелян Русин, цього року до фінальної частини турніру вийшли шість команд: дві з міста (ЗОШ № 3 і 2) й чотири з району (села Чернятин, Северинівка, Могилівка та Носківці). Більш вправно грають міські діти й вихованці тих сільських закладів освіти, в яких є відділення футболу ДЮСШ (з перспективними чернятинськими й северинівськими хлопчаками працює старший тренер з футболу Юрій Кочмарюк). Северинівці, до речі, не раз їздили й за кордон: вони чемпіони й призери турніру в Польщі. А загалом у районній спортшколі 436 учнів займаються греко-римською боротьбою, дзюдо, важкою атлетикою, футболом та волейболом. Багато допомагає цій ДЮСШ селищний голова з Браїлова Валерій Резидент (придбано татамі дзюдоїстам, поміст для важкоатлетів). Федір Новик, очільник Вінницької обласної організації НОК і Василь Стахмич, начальник відділу міськдержадміністрації, подбали про забезпечення спортінвентарем борців (36 матів). А майстри пера й мікрофона, спілкуючись із місцевим добірним товариством (мер Віктор Жеребнюк, голови райдержадміністрації та райради Олександр Сахно й Федір Гайдура, керівники відділів, організатори спортивної роботи та ін.) і собі намагаються внести лепту в розвиток фізкультури та спорту. Віктор Жеребнюк у бесіді з автором цих рядків схвалив ідею (а радше – прохання) забезпечити районну спортшколу потрібними їй «покришками» на мати. Місто придбало нові, а ті, що певний час використовувалися, можуть ще послужити юним борцям – вихованцям районної ДЮСШ.

 

Грають школярі

 

Столичні журналісти, яких на Жмеринщині традиційно хлібом-сіллю зустріли «батьки району», взяли участь у відкритті фінальної частини футбольного турніру. На дружній вечері біля мальовничого озера за околицею Северинівки ні сіре похмуре небо, ні холодний дощ, ні пронизливий вітер не зіпсували гарного настрою від зустрічі з давніми друзями та від приємного спілкування з весняною природою. Гаряча юшка просто з вогню (особлива вдячність за це господареві тутешніх рибальських пенатів Василеві Карпенку), як і сам традиційно теплий гостинний прийом – складова частина доброї справи, яку щороку залюбки роблять кияни-журналісти і жмеринчани.

 

А наступного ранку, в сонячний і безхмарний День Перемоги, секретарі Національної спілки журналістів України Віктор Набруско і Віктор Шпак взяли участь в урочистій місії. Разом з Олександром Сахном вони вручили жителю Жмеринського району Герою Радянського Союзу Іванові Ковальову нові погони й привітали ветерана війни з присвоєнням йому Указом Президента України військового звання генерал-майор.

 

Цього ж святкового дня на стадіоні «Локомотив» цікаву й напрочуд результативну гру показали старим і малим учні Жмеринської ЗОШ № 3 (тренер Степан Терещенко). У двох таймах по 30 хвилин хлопці дали бій вихованцям учителя фізкультури Анатолія Матещука з Чернятина 4:0 (дубль зробив півзахисник Тарас Шевченко). Відтак Северинівка (тренер – учитель фізкультури Василь Марфін) переграла Могилівку 5:0 – тут бомбардирськими якостями відзначився бронзовий призер всеукраїнських змагань на кубок «Золотий колосок» (2003) Ярослав Меркалн. Він забив чотири голи й здобув (кажу, забігаючи наперед) приз кращого форварда турніру. На здібного хлопця вже звернули увагу фахівці: за матчем спостерігав колишній наставник сімферопольської «Таврії» Олег Федорчук, який нині тренує команду другої ліги й водночас на громадських засадах є «коучем» «Журналіста України».

 

У матчі за третє місце в турнірі на приз «Експрес-об’яви» Чернятин подолав опір Могилівки – 2:0. А кришталевий кубок назавжди здобули (бо це їхній п’ятий тріумф у традиційному турнірі!) учні ЗОШ № 3 – їм усміхнулася Фортуна у фінальному матчі проти команди Северинівки 1:0 (гол на рахунку Максима Ходюка).

 

Приз найкращому гравцеві турніру одержав з рук міського голови учень 3-ї школи Тарас Шевченко. Приз газети «Вінниччина» вручено кращому тренерові – Анатолію Матещуку.

 

Глядачі відзначили об’єктивність арбітрів, яких уже багато років виводить на поле знавець футболу й майстер гри на більярді, «суддя жмеринської категорії» з добрим почуттям гумору Яків Дерев’яний.

 

Наступного року в ювілейному десятому турнірі перехідний приз буде вже новим – і не менш красивим. Про це сказав Віктор Шпак, який разом із колегами (президент Національної радіокомпанії України Віктор Набруско, директор видавництва «Книга Роду» Юрій Бондар, Валентин Щербачов та інші) хоче залучити до створення великого спортивно-мистецького свята (або ж спартакіади) потужні сили: відомих діячів у світі спорту, культури, журналістики.

 

Шоу добірного товариства

 

Традиційно бойовою, але із дружнім результатом (нічия, а потім серія пенальті) була й футбольна вистава, яку залюбки відвідує місцева публіка, – це товариський матч між гостями-журналістами і господарями – керівними працівниками міста й району. Напередодні давні друзі-суперники ламали списи на волейбольному майданчику (перемогу святкували жителі району). А на полі стадіону жмеринчани, провівши низку замін, зі свіжими силами швидко відіграли перший гол, пропущений після удару дебютанта команди «Журналіст України» Миколи Матросова (радіо «ХІТ-FM»). До воріт преси спочатку «пристрілювався» форвард Юрій Кочмарюк (влучив у штангу), а потім відзначився Олександр Ковалишин, співробітник МВС, який свого часу працював дільничним у Жмеринці, а нині бореться з корупцією в Києві. Пан Ковалишин грав активно в атаці й у підсумку зробив хет-трик. Він ще забив був м’яча у ворота Мирона Орлова, та гол не зарахували через положення поза грою.

 

Гості відіграли матч без жодної заміни. Багато працювали на полі Валерій Рекунов (тижневик «2000»), Юрій Архипенко (Видавничий Дім «Персонал»), граючий лікар Петро Клименко, тренер Олег Федорчук. У другому таймі відзначився Максим Симороз (прес-служба ФК «Динамо» Київ), а під завісу матчу м’яч у браму, яку захищав Анатолій Бедрак, провів ще один дебютант команди гостей спортивний журналіст Євген Малієнко.

 

Нічию 3:3 увінчала видовищна серія пенальті. Юрій Кочмарюк зірвав оплески трибун, забивши 11-метровий найоригінальніше – п’ятою. У журналістів чудово впоралися із завданням «експресівці» Віктор Шпак і Віктор Любивий. Власне, били по воротах майже всі, навіть запасні гравці, у лавах яких був і автор цієї публікації. Ваш покірний слуга поставив останню, нічийну, крапку в серії 11-метрових (5:5).

 

Традиційне «Фізкульт-Ура!». «До нових зустрічей!» – сказали одна одній команди любителів футболу. Команди організаторів дитячо-юнацького турніру. Команди друзів. Побільше б в Україні таких команд і таких добрих справ!

 

Замість епілогу

 

А навіщо «Експрес-об’яві» ці клопоти з дитячим турніром? На моє «провокаційне» запитання Віктор Шпак відповів цілком серйозно:

 

– Усі ми родом з дитинства. Якось я приїхав до батьків (тоді вони були ще живі), завітав на стадіон, пригадалися наші хлоп’ячі змагання «Шкіряний м’яч»... І захотілося самому щось зробити нормальне. Якщо є можливість сьогодні допомогти комусь, зокрема дітям, організувати ось такий турнір, то треба це робити. Ми в редакції поговорили, хлопці ідею підтримали. Підтримали мене й районна адміністрація, мерія. Напевно, це така життєва потреба людей – творити добро. Людина і створена для того, щоб робити щось для інших і отримувати задоволення через щастя інших. Не можна жити лише для себе... А футбол – він навчає колективізму. Дає відчуття смаку перемоги, дає змогу порадіти з цього. Навчає і гідно програвати, ділити поразку знов-таки з друзями. У житті це важливо (принаймні в моєму житті так було). Я саме через спорт навчився цінувати дружбу, цінувати віддачу людей, які з тобою поруч. Упевнений, що спорт в Україні має невичерпні джерела; ми сильна нація і маємо бути однією з найпотужніших спортивних країн.

 

Не втомлююся повторювати знову і знову: любов до рідного краю, до людей, до України надихає на благородні справи ось таких наших співвітчизників – «нормальних героїв» (жартівлива характеристика Віктора Шпака), які роблять добро щиро, від душі, і цим щасливі.

 

Сергій Шевченко,

заслужений журналіст України

 

Жмеринка – Київ