«Соловецький реквієм» – нова книжка Сергія Шевченка
Найближчим часом надійде до державної мережі бібліотек збірка публіцистики Сергія Шевченка «Соловецький реквієм», випущена в столиці ВПК «Експрес-Поліграф» за програмою «Українська книга» 2013 року. Автор нового видання заслужений журналіст України, лауреат літературних премій має багатий професійний і життєвий досвід. Він керував підрозділом історико-правових досліджень наукової установи СБУ, був відповідальним редактором фахового журналу, нині – заступник голови наглядової ради ВБФ «Журналістська ініціатива», член правління Київської організації НСЖУ.
В основі збірки – документально-художні твори, що розповідають про жорстоке нищення більшовицьким режимом у 1920—1930-х роках інтелектуальної еліти нації. «Розстріляне відродження» України уособлюють в’язні Соловків Микола Зеров, Микола Куліш, Лесь Курбас, Валер’ян Підмогильний, Степан Рудницький, Матвій Яворський, Геннадій Садовський та інші. Популярно написані нариси, ілюстровані оригінальними світлинами, вибрані архівні розвідки актуалізують та істотно доповнюють солідний творчий доробок письменника в цій темі за останні 15 років.
Пізнавальними є оповіді про розкриття таємниць червоної імперії, поїздки-прощі, пошукові експедиції на Соловки, Біломорканал, у Сандармох (на знімку – фото автора на звороті обкладинки). Вдало доповнює ґрунтовну статтю про виконавців смертних вироків і складений дослідниками список осіб, причетних до катувань соловецьких тюремних етапів. Поза сумнівом, видання, призначене для широкої читацької аудиторії, приверне увагу і професійних істориків, дослідників маловідомих сторінок радянського минулого. Уперше тут публікується частина віднайдених в Україні матеріалів з доробку видатного архітектора й художника Василя Кричевського (стаття «Переяславське відкриття»). Раніше ніде не друкувалася також більшість світлин, що становлять основу змістовної добірки кольорових ілюстрацій з місць, де функціонували установи ГУЛАГу.
Як відомо, історія здатна повторюватися на нових витках розвитку суспільства. «І нині час від часу з політичних хащ визирають вовки в овечих шкурах, зло часто вбирається в тогу добра, – пише автор нової книжки. – Тож дуже важливо, щоб здобутки пошуковців, дослідників, учених вчасно ставали надбанням широкого загалу, доходили до читача, глядача, слухача, сприяли формуванню суспільної свідомості та слугували своєрідним щепленням проти амнезії».
Прес-служба ВБФ «Журналістська ініціатива»
У ТЕМУ: Інформацію про книжку "Соловецький реквієм" читайте також на сайті "Соловки Енциклопедія" та відгуки українських істориків (Р. Подкур і В. Шпак) на це видання в газеті "День" і журналі "Журналіст України" (№ 3, 2014).