Стрітівка анонсує свято на вулиці кобзарів

 

    В Укрінформі 20 листопада 2014 р. відбулася прес-конференція з нагоди 25-річчя діяльності Стрітівського педагогічного коледжу кобзарського мистецтва і з нагоди започаткування цьогоріч Кобзарського фестивалю «Гей, вдарте в струни, кобзарі!». Організатор заходу – Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Молода Просвіта» (на світлинах: ведучий В. Мороз, учасники прес-конференції).

 

Відкрив прес-конференцію бандурист і громадський діяч Віталій Мороз – голова правління ВМГО «Молода Просвіта» (до слова, перші уроки гри на бандурі він дістав саме у Стрітівській вищій педагогічній школі кобзарського мистецтва). Ведучий звернув увагу на важливу роль, яку відіграє ця унікальна школа в підготовці фахівців зі спеціалізації «Народні інструменти». Нині це єдиний в Україні музично-педагогічний заклад І рівня акредитації, який випускає дипломованих молодших спеціалістів за фахом співак-бандурист, викладач співу та бандури, диригент ансамблю (капели) бандуристів. Коледж у с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області набирає на навчання юнаків навіть без початкової музичної освіти, а лише за наявності музичного хисту й великого бажання опанувати гру на старожитніх струнних інструментах.

 

Як відомо з історії, в роки більшовицького терору, що панував на теренах червоної імперії, було репресовано сотні народних співців за те, що вони виконували стародавні пісні й думи, пробуджували історичну пам’ять і вільнолюбний дух нашого народу. Наприкінці 1980-х, коли Україна виборювала свою незалежність, ідеєю створення кобзарської школи опікувався Український фонд культури на чолі з Борисом Олійником. Тоді новостворену школу письменник Олесь Бердник назвав духовною Січчю, духовною Хортицею і закликав юних кобзарів пам’ятати, що вони несуть у народ слово великої солідарності, слово любові, слово єдності.

 

Як інформує веб-сайт kobzar.ucoz.ua, студенти коледжу вивчають, крім дисциплін загальноосвітніх, суто музичні предмети: гру на бандурі й кобзі, загальне фортепіано, історію світової та української музики, сольфеджіо тощо. Обов’язково вивчають і курс історії України, історію кобзарства, гру на старосвітських бандурі та кобзі, лагодження й виготовлення цих інструментів, поетику, риторику, народний танець, сценічне мовлення, основи практичного кобзарства.

 

    Те, що Стрітівська школа завжди була і є осередком духовності загальнодержавної ваги, розповів на прес-конференції в Укрінформі Володимир Єсипок – голова Національної спілки кобзарів України (на першому знімку). За чверть століття в цьому навчальному закладі підготовлено майже дві сотні співаків-бандуристів, більшість з яких працює за фахом у провідних мистецьких колективах, а також у загальноосвітніх школах вчителями музики, у музичних школах – викладачами бандури. Голоси випускників школи звучать і в Україні, і за її межами – у Німеччині, Італії, США...

 

    Випускники й студенти коледжу кобзарського мистецтва відзначать 25-річчя свого закладу фестивалем «Гей, вдарте в струни, кобзарі!», в якому візьмуть участь і відомі майстри-виконавці. Як зазначила на прес-конференції головний спеціаліст відділу мовної політики Міністерства культури України Єлизавета Сербіна, такі проекти є вкрай важливими для України: «Ідеї, закладені в ці проекти, потрібні Україні, українському народові. Саме такі проекти, такі мистецькі програми сприяють розвиткові й вихованню національної свідомості українського народу, особливо це важливо для покоління, що підростає». На прес-конференції виступив також президент Асоціації працівників культури та мистецтва України Дмитро Ломачук (на світлинах: Є. Сербіна, Д. Ломачук).

 

  Кобзарський фестиваль пройде 23 листопада 2014-го у Стрітівці. У програмі – виступи артистів, театралізоване козацьке дійство, виставка майстрів декоративно-ужиткового мистецтва тощо.

 

Організатори культурно-мистецького заходу «Гей, вдарте в струни, кобзарі!» мають надію, що цей фестиваль надалі стане традиційним. До слова, в урочистостях планує взяти участь і активіст ВБФ «Журналістська ініціатива» заслужений журналіст України Сергій Шевченко  автор книжки публіцистики «Соловецький реквієм», за яку його висунуто на здобуття Шевченківської премії 2015 року. У цьому виданні, примірник якого буде подаровано бібліотеці Стрітівського педагогічного коледжу кобзарського мистецтва, є окрема стаття «Правдива зброя українців бандура». (На світлині з архіву ВБФ «Журналістська ініціатива» бандурист Віталій Мороз і голова Спілки офіцерів України Євген Лупаков (перший справа) – учасники патріотичних заходів у Холодному Яру на Черкащині, квітень 2014 року).

 

 Текст і фото прес-служби ВБФ «Журналістська ініціатива»