Стартує інформаційна кампанія «Здоров’я майбутніх поколінь»

 

  Всеукраїнський благодійний фонд «Журналістська ініціатива» 11 лютого (тобто рівно за місяць до 10-х роковин однієї з найбільших у світі атомних аварій – на японській АЕС «Фукусіма-1») – розпочинає інформаційну кампанію «Здоров’я майбутніх поколінь». Вона триватиме по 26 квітня цього року: саме тоді поминатимемо жертв найпершої техногенної ядерної катастрофи найвищого рівня небезпеки – Чорнобиль...

 

Людство, «зазирнувши» 35 років тому в смертоносне жерло зруйнованого реактора ЧАЕС, стоїть і досі перед глобальним викликом. У «незгасному світлі» тепер уже двох масштабних атомних катастроф, стало чітко видно, що здоров’я й життя людей має бути одним із пріоритетів на шляху розвитку й дальшого поступу цивілізації. Нинішніх і майбутніх поколінь.

 

Фонд «Журналістська ініціатива» вже кілька років поспіль – інформаційний партнер відомого в Україні й за кордоном унікального Японського проєкту. Цю соціальну ініціативу започаткував 2012 року й розвиває по цей час, навіть попри пандемію коронавірусу, неполітичний і непідприємницький Японський фонд майбутніх поколінь (президент Джунічі Ковака). Колеги з Сайтами роблять свою добру справу громадським коштом – на пожертви своїх небайдужих земляків.

 

До участі в інформаційній кампанії запрошуємо національні й регіональні ЗМІ, журналістів, які пишуть на «атомні» теми, про захист довкілля, збереження здоров’я, безпеку продуктів харчування тощо.

 

Наша сьогоднішня публікація і низка наступних – нагадають про семінари, проведені в Україні і Японії, конференції за участю вчених, медиків, педагогів, зустрічі з родинами «чорнобильців» та піклування про здоров’я дітей.

 

* * *

 

На новому етапі проєкту

 

  Семінар «Дякуємо тобі, Україно!» організував і провів у Києві 24 квітня 2018 року Японський фонд майбутніх поколінь (англ. – Japan Offspring Fond, скорочено – JOF). У діяльності цієї організації беруть участь як науковці й фахівці-медики, так і творчі особистості, журналісти. Інформаційну підтримку презентаційних заходів Японського проєкту надавали, зокрема, ВБФ «Журналістська ініціатива» і творча спілка журналістів.

 

Президент JOF Джунічі Ковака (Jun-ichi Kowaka) – головний редактор щомісячного журналу, що пише на теми безпеки продуктів харчування та життя, розповів присутнім (а більшість їх становили представники ЗМІ з різних регіонів України) про історію, здобутки та плани своєї організації.

 

На той час понад п’ять років тривав в Україні спільний проєкт (із залученням українських вчених і дослідників), у якому провідну роль відіграє саме фонд з Країни вранішнього сонця. Гості, що прибули з м. Сайтама, вивчають питання безпечного харчування на радіоактивно забруднених територіях, які з’явилися внаслідок техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 року, а в березні 2011-го зі схожими проблемами стикнулася Японія, коли там сталася масштабна аварія на АЕС «Фукусіма-1».

 

Як розповів пан Ковака, він заснував 1984 року неурядову організацію (нині це фонд), що вивчає питання впливу на здоров’я людини продуктів, які містять консерванти, канцерогени та інші шкідливі речовини. Після аварії на АЕС «Фукусіма-1» фонд став приділяти більше уваги вивченню питань протидії радіаційному забрудненню харчових продуктів і поліпшенню здоров’я дітей – тобто майбутніх поколінь.

 

    Об’єднавши понад чотири тисячі небайдужих співвітчизників – представників різних професій – у структуру, яка акумулює доброчинні пожертви, фонд видає журнал і реально допомагає багатьом людям не лише в своїй країні, а й жертвам Чорнобиля. Проєкт в Україні розпочали в листопаді 2012 року. Спочатку це була волонтерська допомога пана Коваки окремим українським сім’ям з дітьми, постраждалим від катастрофи на ЧАЕС.

 

Почали працювати з трьома родинами із села Бігунь Овруцького району на Житомирщині (11 дорослих і 6 дітей), а згодом, для порівняння, залучили ще вісім сімей переселенців у Ковалині на Переяславщині Київської області (24 дорослих і 23 дитини), які мають проблеми зі здоров’ям. У раціоні цих сімей деякі місцеві продукти (м’ясо, молоко, річкову рибу) замістили екологічно чистими – перевіреними на вміст цезію і стронцію. Рекомендувалося взагалі відмовитися від споживання грибів як найбільших накопичувачів радіоактивних елементів.

 

Далі проєкт розвивався так, що значно більшій кількості сімей мешканців забруднених і відносно чистих територій видавали мінеральні добрива. Внесення їх у ґрунт – на городи, пасовища – ефективний засіб проти накопичення небезпечних елементів у рослинах. Адже цезій і стронцій за молекулярною формою такі самі, як калій і натрій. І якщо останніх мікроелементів рослині не вистачає в ґрунті, то вона «тягне» радіоактивні.

 

Згодом програму проєкту істотно розширили, налагодили співпрацю з українськиими науковцями в галузі медицини та радіобіології. Завдяки їхнім спеціальним дослідженням у рамках проєкту, а також підготовленим експертним висновкам і рекомендаціям, запровадили системний контроль якості харчування і вживання безпечних продуктів учасниками експерименту. Проведено й рекультивацію ґрунтів під випаси худоби, внесено мінеральні добрива на присадибні ділянки жителів, зокрема в селах Бігунь, Піщаниця, Можари, Радинка, Овсюки, Нові Мартиновичі, Ковалин, Єрківці, Стовп’яги. Відтак до проєкту долучили школярів смт Народичі.

 

Гості з Сайтами на чолі з паном Ковакою періодично відвідували українські сім’ї і розпитували їх про самопочуття як суб’єктивний фактор результативності цього проєкту.

 

– Нас найбільше цікавить стан здоров’я дітей, які мешкають на забруднених після атомної аварії територіях і споживають вироблені там же продукти, – розповів пан Ковака. – Важливо знати, як впливають на організм малі дози радіації елементів із тривалим періодом розпаду – стронцію, цезію. Ці знання допоможуть запобігти можливим тяжким наслідкам і зберегти здоров’я дітям як в Україні, так і в Японії, де так само сталася масштабна аварія на АЕС. Ми вивчаємо, як можна звести негативний вплив до мінімуму. І прагнемо матеріально допомогти сім’ям, які погодилися брати участь у нашому проєкті.

 

В Україні від початку досліджень координувала співпрацю родин з науковцями і фондом голова громадської жіночої організації «Надія» (с. Ковалин) Тетяна Андросенко. З її слів, Японський проєкт сприяв поліпшенню здоров’я майже чотирьох тисяч дорослих і дітей.

 

На семінарі в Києві виступили освітяни з Асоціації освітян за безпечне майбутнє, зокрема педагоги з Народичів Житомирської області, а також головний лікар центральної районної лікарні.

 

      Населенню потрібна об’єктивна інформація про стан справ з радіоактивним забрудненням продуктів, води, довкілля. Треба знати, як уберегтися від внутрішнього опромінення, вважають організатори й учасники проєкту. Потрібно популяризувати ідеї радіоактивної безпеки та здорового харчування, наголошують вітчизняні вчені, зокрема кандидат біологічних наук Микола Лазарєв – завідувач лабораторії ведення сільгоспвиробництва на територіях з техногенним забрудненням УкрНДІСГР, доцент кафедри радіобіології та радіоекології НУБіП України (він виступив на семінарі 24 квітня). На прикладі трьох шкіл з Народичів, Радинки та Овруча, що на Житомирщині, фахівець наочно показав, які зміни відбуваються, коли вживати заходів профілактики, й наголосив, що нині в Україні Японський проект – єдиний, що реально виконується і спрямований на зниження радіоактивного забруднення продуктів харчування. Від держави подібної допомоги, на жаль, немає.

 

У попередні роки також активно долучалися до наукового опрацювання даних, зібраних учасниками Японського проєкту, та власних досліджень попередніх років Ігор Гудков – доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри радіобіології та радіоекології НУБіП України та кандидат медичних наук Тетяна Ванханова – асистент кафедри педіатрії № 1 НМУ ім. О. Богомольця.

 

У другій частині семінару пан Ковака розповів про вплив на організм людини продуктів харчування з дуже низьким рівнем забруднення (результати вивчення ситуації в селах Київської, Житомирської та Полтавської областей). А відтак про забруднення частини території своєї країни поблизу аварійної АЕС «Фукусіма-1» доповіла присутнім Кадзуко Сао – директор-розпорядник Науково-дослідного інституту морських технологій (Японія), яка ілюструвала надану інформацію вражаючим відеорядом.

 

Основне завдання Японського проєкту на новому етапі – поширення на територію України методів, що підтвердили свою ефективність у боротьбі проти внутрішньої радіації.

 

    На семінарі звітували про успіхи в лікуванні хворих дітей їхні батьки, рідні та самі підлітки. Вони щиро дякували організаторам проєкту за різнобічну допомогу – а це і ліки, і чисті продукти, і мануальна терапія та масажі...

 

У цій частині семінару доповіли про поліпшення стану хворих Кацухіко Фарута – спеціаліст з лікування циркуляції крові та доктор Кокі Осугі – керівник відповідної асоціації медиків. Японці робили дітям масаж за методикою гімнастики Ногуті та продемонстрували лікування за методом Осугі. Було запропоновано й охочим представникам преси відчути на собі можливості масажу, з чого скористалися, зокрема, журналістки з Кіровоградської області й Києва.

 

Координатором інформаційної підтримки проєкту в нашій країні є колектив ТРК «Альта» (м. Переяслав). Фонд «Журналістська ініціатива» й НСЖУ підтримали пропозицію керівника «Альти» Олега Ярмоленка сприяти ширшому інформування жителів України про такі важливі питання, як збереження здоров’я і захист майбутніх поколінь. Прес-реліз семінару складено на основі публікацій газети «Вісник Переяславщини», повідомлень ТРК «Альта», деяких інших друкованих видань Житомирської і Київської областей.

 

(Далі буде)

 

Людмила Мех

 

Фото Сергія Шевченка