День Добровольця воєнного 2022-го...

 

     Країна відзначила День українського добровольця – вшановано мужність і героїзм захисників рідної землі. Публікуємо фоторепортаж з Києва журналіста Георгія Лук’янчука, учасника акцій ВБФ «Журналістська ініціатива», який зробив світлини на кількох локаціях у столиці.

 

День українського добровольця відзначають саме 14 березня не випадково. Цього дня 2014 року з Майдану на військово-тренувальну базу в Нових Петрівцях під Києвом вирушили перші добровольці, які почали підготовку до участі в боротьбі за територіальну цілісність України з московським агресором. Не заради слави й не заради орденів, а за покликом сердець узялися за зброю тисячі українців, коли над Батьківщиною нависла смертельна загроза. Добровольці стали на захист рідної країни тоді, вони стоять на смерть заради перемоги нині…

 

Феномен добровольства історично притаманний українцям. Серед перших прикладів – Запорозька Січ, воєнізована структуру з добровольчих батальйонів, які боронили Україну. Приклад з нової історії України – легіон Українських Січових Стрільців, теж сформований на добровольчих засадах. Події Першої світової війни: протистояння Австро-Угорщини і росії краяни західноукранських земель вирішили використати задля втілення заповітної мрії про незалежність України. В той час до лав УСС записалося майже 20 тисяч добровольців. Тоді, 1914 року, так само як і 2014-го, українські добровольці нічого не мали: були погано озброєні, взуті й одягнені. Але зажили слави як найвідважніші вояки. Саме тоді на Західній Україні розпочався й потужний волонтерський рух – місцеве населення одягало й годувало українських добровольців, надсилало на фронт так звані «любистки» – спеціальні посилки-пакунки. Через два десятиліття запалало полум’я Другої світової – і знову добровольці серед перших в обороні Вітчизни від нацистських та комуністичних окупантів, утворили загони легендарної армії УПА.

 

З початком війни на сході нашої держави тисячі звичайних українських громадян, кинувши власні справи, навчання, роботу, бізнес, родини, стали стіною зі зброєю в руках проти московського ворога. Навесні 2014 року була зафіксована рекордна явка у військкомати країни. Люди приходили самі, не чекаючи повісток. Добровольці самоорганізувалися в батальйони й рушали на схід.

 

У перші два роки московської агресії, коли війна точилася ще на теренах двох східних областей, в бойових діях брали участь 40 добробатів та інших добровільних підрозділів. Не в останню чергу завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам та щирому патріотизму – 2014-го вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію.

 

Українські добровольці стали гордістю українського народу й водночас головним болем кремлівських імперців. Нині добровольці масово беруть участь у російсько-українській війні, захищають країну від «асвабадітєлєй» і «руского міра». День українського добровольця – це свято людей, які свідомо, за покликом серця, захищають рідну землю від загарбників.

 

    Подвиги учасників добровольчих формувань стали символом справжньої мужності й героїзму людей, які стають на захист України, її незалежності, суверенітету й територіальної цілісності. У надзвичайно відповідальний час для нашої держави український народ з особливою надією сподівається на воїнів Збройних сил і десятки тисяч добровольців, що організувалися в Рух Опору – загони місцевої територіальної оборони. Українці низько схиляють голови перед світлою пам’яттю тих, кому не судилося повернутися до рідних домівок з війни. Вони тримають небо над нами й назавжди залишаться в наших серцях. Вічна їм пам’ять!

 

Фото автора