1 грудня – День національної згоди

Цьогоріч Україна відзначає День національної згоди, пам’ятаючи також про 90-ті роковини Голодомору-геноциду 1932–1933 років і 85-ті роковини московського Великого терору 1937–1938 років…

 

  Голова Міжнародного громадського об’єднання «Соловецьке братство» Георгій Лук’янчук надіслав побратимам, учасникам соловецьких прощ, а також у ЗМІ кілька світлин, зроблених у час війни в столиці України – біля пам’ятника Лесеві Курбасу. Традиційно щоосені тут вшановують пам'ять борців за волю народу, діячів культури, освіти, науки – тих, кого називають розстріляним відродженням України.

 

У молитвах і нині згадали вдячні нащадки світлі імена знищеної московським режимом національної інтелектуальної еліти (Курбас, Куліш, Зеров, Підмогильний, Поліщук, Вороний, Рудницький…) та багатьох інших жертв жорстокого комуністичного терору.

 

Завдяки героїчним воїнам Збройних сил України не за горами той час, про який мріє Василь Овсієнко, політв’язень совєтських таборів, учасник паломництва до Біломор’я в 1999–2005 роках, сказав Георгій Лук’янчук. Голова братства нагадав мрію організатора й натхненника тих масових поїздок громадськості до «північних меморіалів»: незабаром ми зможемо вільно їздити з прощами на Соловки й у Сандармох – у незалежну від москви Карелію.

 

У минулі роки учасниками зібрань на столичній вулиці Прорізній були й представники журналістських об’єднань, серед них – ВБФ «Журналістська ініціатива» й Національної спілки журналістів України. Дехто з публіцистів, авторів книжок, телесюжетів, документальних фільмів про Соловки й Сандармох нині перебуває на інформаційному фронті боротьби проти рашистських загарбників.

 

Не всі члени «Соловецького братства» змогли цьогоріч покласти квіти до пам’ятника. Але прийдешня перемога України над імперією терору неодмінно збере в серці Києва набагато більшу авдиторію (згадаймо, що й один з президентів України свого часу схиляв голову перед цим монументом, вшанувавши жертв Соловків)... П’ятнадцять років тому на мітингу в Києві з нагоди вшанування пам’яті жертв Великого терору тодішній глава держави сказав таке (цитата з інформації УНІАН): «...Україна висловлює слова співчуття усім народам і державам колишнього Радянського Союзу та поневолених сусідніх країн, які зазнали сталінського терору. «Україна закликає об’єднати зусилля для вшанування пам’яті жертв репресій, відкриття архівів і достеменного з’ясування масштабу вчинених злочинів, визнання свідомого характеру нищення наших націй, проголошення чіткої політичної оцінки засудження винуватців терору і гарантування належної підтримки жертвам репресій, які дожили до нашого часу», – сказав глава держави».

 

Президент України у своєму виступі на мітингу також наголосив, що сталінізм нищив Україну з особливою ретельністю і масштабністю. «Ці втрати – непоправні. На нашій землі здійснювалося планомірне знищення українства», а «першою мішенню» стали державні та інтелектуальні лідери народу, які були творцями і носіями ідей державності 1917-18 років. Другий тотальний і вбивчий удар було завдано по національній першооснові – українському селянству, яке споконвіку берегло генетичний код нації. «Третій удар завдано у серце. Так було знищено творчу еліту і духовенство, наше зростаюче європейське культурне відродження».

 

Нагадаємо, що глава держави, промовляючи на мітингу-2007, привітав рішення Київської міськради про присвоєння одному з проспектів столиці імені видатного українського режисера і театрального діяча Леся Курбаса й наголосив: «По всій нашій державі ми повинні увічнити імена геніїв, героїв і мучеників нашого народу» (нагадаємо, проспект на житловому масиві Микільська Борщагівка, який з 1967-го називався проспектом 50-річчя Жовтня, 2007 року названо на честь Леся Курбаса).

 

«Злочини сталінізму не мають і не можуть мати прощення, – заявив промовець. – Історична справедливість, пам’ять та істина про долю невинних людей повинна бути відновлена. Злочини тоталітарного комуністичного режиму, серед яких Голодомор 1932-33 років і Великий терор 30-х років, повинні бути повною мірою засуджені міжнародним співтовариством. Це – обов’язок усіх держав, політичних і громадських сил, які сповідують цінності демократії».

 

З Днем національної згоди вас, браття-українці!

 

Сергій Шевченко

 

Фото Георгія Лук’янчука

 

01.12.2022