Літературні ініціативи Івана Кушніренка – "голоса Гуляйпілля"

  У Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася творча зустріч письменника, краєзнавця Івана Кушніренка з членами літературного клубу "Книжковий світ". Іван Кирилович живе в Гуляйполі, 19 років був головним редактором районної газети "Голос Гуляйпілля". Війна змусила його разом з дружиною Лідією Петрівною перебратися до Запоріжжя. Тут він спілкується з журналістами-переселенцями й місцевими медійниками в обласному осередку НСЖУ. Із задоволенням прийшов і на зустріч з поціновувачами літератури.

 

У цей нелегкий для України час, каже Іван Кирилович, дуже важливо спілкуватися з людьми, підтримувати одне одного. Подумки я весь час зі своїм нескореним містом. Вірю, що героїчне Гуляйполе вистоїть. Там живуть чудові люди. Серед них чимало творчо обдарованих.

 

Багата на видатні події історія Гуляйпільщини, цікаві особистості, з якими Івана Кириловича звели журналістські будні – усе це надихнуло його спробувати себе в літературі. Першою вийшла з друку книжка "Чисті джерела". А згодом розпочалася робота у співавторстві з краєзнавцем Володимиром Жилінським над посібником для вчителів і учнів "Література Гуляйпільського краю". Педагоги високо оцінили цю книжку. Як і наступну – "Фольклор Гуляйпільського краю".

 

У творчому доробку Івана Кушніренка 91 книжка. Завідувачка відділу краєзнавства обласної бібліотеки Тетяна Палівода зізнається, що вражена кількістю книжок письменника про Гуляйпільщину. Частина з них написана у співавторстві з Володимиром Жилінським і донькою Оксаною Горпинич. Книжки про економіку, соціальну сферу, туристичні об'єкти, мистецтво та спорт Гуляйпільського району – це кілька полиць на бібліотечному стенді. У другому розділі ("Люди Гуляйпільського краю") – нариси про земляків – хліборобів, чорнобильців, ветеранів війни, освітян, вчених. Привертає увагу цикл творів про історію сіл і господарств Гуляйпільщини.

 

Гідне місце у творчості Івана Кушніренка посідають книжки про Нестора Махна: "Нестор Махно і "Союз бідних хліборобів", "Нестор Махно: від анархізму до...республіки: дослідження махновщини". Автор зображує легендарного земляка не лише як бунтаря, але і як людину, що мала власне бачення розвитку України.

 

Заслуговує на увагу книжка "Барон Микола Олександрович Корф. Одержимий з провінції: сторінки із книги життя". Це життєпис унікального педагога, організатора шкіл в Україні. Книжка добре відома й за межами нашої держави.

 

На прохання учасників зустрічі Іван Кирилович прочитав своє оповідання "Продаю бур'яни" – маленький зріз сільського життя з несподівано смішною розв'язкою. Власні враження від спілкування з письменником висловили авторка п'яти книжок Валентина Візірська, дружина запорізького поета Михайла Ласкова Ніна Ласкова, інші учасники зустрічі. А землячка письменника, педагог з багаторічним стажем Надія Кущ розчулила Івана Кириловича щирою вдячністю за його книжки, завдяки яким вона змогла прищепити своїм учням паростки любові до рідної землі. Зараз ворог нещадно знищує Гуляйполе і навколишні села, зруйновані моя домівка й моя школа, сказала Надія Петрівна. Від ракетних обстрілів постраждав унікальний Гуляйпільський краєзнавчий музей. Але залишаються книжки Івана Кириловича, в яких назавжди закарбована історія Гуляйпільщини. І це вселяє надію на відродження нашого рідного краю.

 

Ніна Деркач, журналістка Запорізького обласного радіо