Ювілей "преси на колесах"

Ось уже вдесяте (ювілей!) громадські організації Всеукраїнський автомобільний клуб журналістів і Всеукраїнський благодійний фонд «Журналістська ініціатива», які очолює Людмила Мех, проводять у нашій країні міжнародний журналістський автопробіг з незмінною назвою «Дорога до Криму: проблеми та перспективи».

З 1999 року співорганізатором цього свята «преси на колесах» є Департамент ДАІ МВС України, а останні п’ять років – Український фонд миру (голова правління Людмила Супрун) та Всеукраїнська екологічна ліга (голова – народний депутат Анатолій Толстоухов) У партнерах акції – Громадянський парламент жінок України (голова – народний депутат Катерина Ващук), Співдружність працівників інформаційних видань України (голова ради, секретар Національної спілки журналістів Віктор Шпак), Українська асоціація парламентських журналістів (президент Микола Орловський), міністерства й відомства, громадські формування, які підтримують ідею пропаганди через вітчизняні й іноземні ЗМІ здобутків як окремих трудових колективів, так і нашої держави загалом.

Цього року акцію громадських журналістських формувань підтримав Державний комітет телебачення і радіомовлення України. Звернення оргкомітету автопробігу надіслано до Національної телекомпанії України, Національної радіокомпанії України, ДТРК «Всесвітня служба» Українське телебачення і радіомовлення» (УТР), ДТРК «Культура», Київської ДТРК, Полтавської, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Херсонської ОДТРК та ДТРК «Крим» і Севастопольської РДТРК для розгляду і прийняття відповідних рішень. Це означає, що на ділі всюди, де пролягають маршрути ювілейного автопробігу, пліч-о-пліч з його учасниками працюватимуть їхні колеги-журналісти з місцевих державних електронних ЗМІ, готуючи «з коліс» інформацію про перебіг подій. При цьому активна творча співпраця передбачена і з регіональними незалежними газетами, теле- й радіокомпаніями. Як і в попередні роки, кореспонденти виходитимуть у прямий ефір Національного радіо й Гала-Радіо. Уперше в складі автопробігу працюватимуть також творчі групи дирекції телепрограм «Рада» Верховної Ради України та УТР.

Традиційно в автомарафоні беруть участь журналісти й оператори телепрограми «Автоконтинент», які, крім сюжетів для своєї програми на каналі «Ера», готуватимуть також підсумковий телефільм. Його буде показано регіональними телекомпаніями по всій Україні. Ексклюзивні матеріали друкуватимуть тижневики «2000», «Автопрофи», журнали «Трибуна», «Журналіст України», «Бізнес України», «Комітет», газети «Експрес-об’ява», «Іменем Закону» та інші.

З 2000 року автопробіг має статус міжнародного. Нарівні з українськими колегами тисячі кілометрів на машинах долають журналісти з Польщі, Литви, Росії, Білорусі, Словаччини, Німеччини, Молдови, Туреччини. При цьому організатори акції не прагнуть приховувати проблеми чи влаштовувати лише «святкову» програму, а просто дають змогу гостям виразніше відчути перспективи народу, який упевнено долає труднощі утвердження в незалежній державі. Показово, що досвідчений учасник пробігів Стасіс Грігалюнас із литовської газети «Lietuvos Žinios», поділившись із читачами щирим захопленням від побаченого, дав своєму репортажеві заголовок «Тріумф України».

– Такі щорічні автопробіги із запрошенням іноземних журналістів на тиждень, а то й на два може собі дозволити тільки велика держава, яка прагне до відкритості, до зміцнення взаєморозуміння шляхом народної, точніше, професійної журналістської демократії, – сказав у інтерв’ю телепрограмі «Автоконтинент», яка щонеділі виходить на телеканалі «Ера», радіожурналіст Мартін Суперчинський з Кракова, який брав участь у пробігові разом із дружиною Пауліною – також журналісткою.

Той факт, що партнерами акції є понад 200 засобів масової інформації, свідчить про її ефективне інформаційне супроводження й серйозний рівень вивчення стану справ у країні. Серед визначальних завдань журналістської подорожі – популяризація історичної і культурної спадщини нашого народу, пропаганда безпечного руху на дорогах і здобутків вітчизняних товаровиробників, а найголовніше – презентація широких можливостей оздоровлення й відпочинку в Криму.

Життя, утім, вносить до цього переліку й теми, які потребують додаткового вивчення. Приміром, у 2003–2004 роках журналісти взяли під свій контроль стан трас південного напрямку, які перетворюються в час літніх відпусток на «дороги життя». Проводилися рейди, круглі столи з працівниками ДАІ й керівниками дорожніх служб в областях, прямі ефіри загальнонаціональних теле- і радіоканалів.

– Ваші оперативність і професіоналізм вплинули на прийняття парламентом рішення щодо стовідсоткового фінансування дорожнього будівництва, що й було закріплено в бюджетній резолюції, – констатувала на прес-конференції за підсумками автопробігу Людмила Супрун, у той час – народний депутат України, керівник парламентського бюджетного комітету.

Не раз пролягав маршрут автопробігу через славне місто Миргород на Полтавщині, де є завод мінеральних вод торгової марки «Миргородська» – потужне підприємство, яке виробляє якісну, екологічно чисту продукцію. Недарма журналісти, ознайомившись із процесом розливу природних води за найсучаснішими технологіями, скуштували її на смак і визнали «улюбленим напоєм автопробігу».

Розповідаючи про відпочинок у Криму, співорганізатори акції щороку пропонують працівникам ЗМІ таку програму перебування на півострові, щоб вони мали інформаційні приводи для підготовки цікавих матеріалів. Були польоти гелікоптерами в море на бурові, поїздки в Артек, на Ай-Петрі й Казантип, відвідання підприємств і місць відпочинку в Севастополі, Євпаторії, Ялті, Керчі, Феодосії, Судаку, Коктебелі... Керівники Автономії вважають ці заходи виграшними з низки причин. По-перше, навіть після доволі дошкульних запитань на прес-конференціях автори публікацій, телесюжетів чи радіопрограм відображають реальний стан справ, а коли критикують – то конструктивно. По-друге, створюючи позитивний імідж курортному регіону, організатори вважають негідним для себе просити у кримської сторони про знижки на оплату не такого вже й дешевого перебування на півдні 70–80 журналістів. Отож автопробіг реально поповнює бюджет як окремих здравниць, так і міст, що їх відвідують учасники.

Як зазначив під час спілкування з пресою голова Державної служби туризму і курортів Анатолій Пахля, «слід враховувати, що в Україні понад 15 % земель рекреаційного призначення. Їх освоєння й раціональне використання створить передумови для соціально-економічного розвитку територій. Крим, на наш погляд, є пріоритетним напрямом розвитку для України як потужний чинник розв’язання соціальних і духовних проблем. Сучасне суспільство потребує умов, що сприяють розвиткові духовності саме через активне пізнання історико-культурної спадщини поколінь. Тому вважаємо, що є об’єктивна потреба розробки комплексної національної програми розвитку курортів і туризму в Україні. Ця робота потребує невідкладних дій законодавчої влади».
На думку учасників автопробігу, потребує державного переосмислення й розвиток туризму як виду діяльності, що сприяє сталому соціально-економічному розвиткові держави, котра інтегрується в європейське співтовариство. Першорядним завданням може бути створення єдиного державного органу, що міг би координувати діяльність об’єктів туризму і курортів як єдиного цілого (це важливо і з погляду перспектив проведення в України футбольної першості Європи 2012 року). Туризм – найбільш рентабельний вид діяльності після інформаційних технологій. Він забезпечує розв’язання й економічних проблем через створення робочих місць, розвиток малого бізнесу, державної інфраструктури та залучення інвестицій. Фахівці зазначають: створення одного місця в туризмі у 20 разів дешевше, ніж у промисловості. У світовій практиці туризм – сфера діяльності, в якій найвищі оборотність капіталовкладень і мультиплікативність інвестованих коштів.

Цікаво, що фініш автопробігу в Києві не означає закінчення акції. Вона переходить у другу фазу – творчу. Готуються підсумкові журналістські роботи, а після виходу їх у світ на авторів чекає участь у міжнародному творчому конкурсі на краще висвітлення акції. Крім дипломів, цінних подарунків ВБФ «Журналістська ініціатива» рекомендує лауреатів для участі у відкритому міжнародному професійному конкурсі «Срібне перо», який проводить Кримська республіканська організація Національної спілки журналістів на чолі з Людмилою Хорошиловою. Сам же пробіг «Дорога до Криму...» упевнено утримує пальму першості в номінації «Журналістська акція року».

Серед численних дипломів і подяк за проведення цього заходу Фонд «Журналістська ініціатива» має особливу відзнаку – Почесну грамоту Кабінету Міністрів України за вагомий внесок у розвиток української журналістики, активне формування позитивного іміджу України як демократичної держави. Тверда громадянська позиція, прагнення ефективно залучати професійні можливості під час проведення вже традиційної акції народжують у її учасників нові ініціативи. Під час перебування 2006 року в Феодосії журналісти завітали до дитячого будинку, подарували музичний центр, книжки, солодощі. А коли дізналися про фінансову скруту в закладі – то кількох хвилин вистачило, щоб зібрати потрібну суму ще й готівкою.

Торік автопробіг розширив свою благодійну місію. Розпочали 1 червня з відвідання у Ворзелі на Київщині дитячого закладу, над яким впродовж чотирьох останніх років шефствує генеральний страховик автопробігу ЗАТ «ПРОСТО-страхування». Потім українські, російські, німецькі, польські, турецькі журналісти з 6 червня відвідали місто музеїв Переяслав-Хмельницький напередодні 1100-річчя літописної згадки про нього. Проїхали Шевченківськими місцями на маршрутах першої Державної туристичної програми «Золота підкова Черкащини». У Криму вивчали організацію відпочинку й оздоровлення дітей (Євпаторія, Бахчисарайський район, Міжнародний дитячий центр «Артек»). Привезли солодощі вихованцям керченського дитячого будинку, а у Феодосії – просто з магазину доставили дітям кольорові телевізори, м’які іграшки, книжки тощо. Заслужений журналіст України Сергій Шевченко подарував юним читачам свою нову книжку «Архіпелаг особливого призначення», за яку його удостоєно Премії імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності.

Атмосфера творчого пошуку панувала впродовж усього багатого на зустрічі з цікавими людьми спільного шляху журналістів різних країн. Тисячі фотознімків зафіксували незабутні миттєвості. І вже прощаючись, відомий польський фотохудожник Мар’ян Ринкевич, який співробітничає з виданням «Gazeta wyborcza», запропонував зібрати найцікавіші світлини й організувати міжнародну фотовиставку. У жовтні в Києві в приміщенні Фонду сприяння розвитку мистецтв (його очолює Анатолій Толстоухов) відбулося урочисте відкриття експозиції. Невгамовний на добрі справи Павло Фурсевич (у той час голова правління ЗАТ «ПРОСТО-страхування») озвучив і власну ініціативу – влаштувати благодійний аукціон, а виручені кошти передати дітям-сиротам. Ідею підтримали, провели аукціон і 7370 гривень відвезли у Ворзель до дитбудинку. Наступного дня одна журналістська акція природно перейшла в другу, не менш масштабну, – Міжнародне ралі журналістів «Київська осінь-2007».

Ініціативи українських журналістів – масштабні й широко знані. На урочистий старт до учасників автопробігів «Дорога до Криму...» приходили голови Верховної Ради України Іван Плющ і Володимир Литвин, а 2005 року народні депутати Ярослав Кендзьор і Володимир Зубанов здолали з журналістами понад 4000 км. Той автопробіг «Схід – Захід: разом назавжди» пройшов територіями 18 областей країни, преса влучно назвала його автопробігом єднання.

Нинішній рік в історії міжнародної акції, що не має аналогів у Європі, особливий – ювілейний. «Преса на колесах» удесяте вирушає до Криму дорогами України. Співорганізатори впевнені, що цей творчий марафон так само буде наповнений не лише цікавими зустрічами й подіями, а й несподіваними відкриттями, про що журналісти ще матимуть нагоду розповісти в ефірі й на шпальтах друкованих видань.

Прес-служба ВБФ «Журналістська ініціатива»


* * *

ОРГКОМІТЕТ
Х міжнародного журналістського автопробігу „Дорога до Криму: проблеми та перспективи»


Співголови оргкомітету

Мех Людмила – президент ВАКЖ і ВБФ «Журналістська ініціатива»
Супрун Людмила – голова правління Українського фонду миру
Толстоухов Анатолій – народний депутат України, голова Всеукраїнської екологічної ліги

Члени оргкомітету

Бір Микола – начальник відділу туризму Бахчисарайської районної держадміністрації АР Крим
Гуртова Альона – голова правління ЗАТ «ТРК «Веселка» (м. Світловодськ)
Калініченко Михайло – генеральний директор Черкаської ОДТРК, член правління ВБФ «Журналістська ініціатива»
Количев Володимир – журналіст тижневика «2000», заступник голови Київської міської організації ВАКЖ
Кравс Євген – фотокор газети «Експрес» (м. Львів), координатор ВАКЖ
Мех Олена – керівник інформаційної служби МДЦ «Артек», віце-президент ВБФ «Журналістська ініціатива»
Нефьодов Максим – журналіст «ГАЛА-Радіо», віце-президент ВАКЖ
Орловський Микола – генеральний директор парламентського телеканалу «Рада», президент Української асоціації парламентських журналістів
Плаксін Олексій – перший заступник головного редактора тижневика МВС України «Іменем Закону»
Рабцун Валентина – заступник генерального директора Черкаської ОДТРК, керівник представництва ВБФ «Журналістська ініціатива»
Слєсарєва Марина – заступник міністра курортів і туризму АР Крим
Сташко Олег – керівник телевізійної програми «Автоконтинент», член наглядової ради ВБФ «Журналістська ініціатива»
Стеценко Микола – головний редактор газет «Южная правда» (м. Миколаїв), голова обласної організації НСЖ України
Філіпоненко Ірина – приватний підприємець (м. Феодосія)
Хмілевська Ніна – керівник служби профілактики Департаменту ДАІ МВС України
Хорошилова Людмила – голова Кримської організації НСЖ України, керівник представництва ВБФ «Журналістська ініціатива»
Шевченко Сергій – заступник начальника редакції науково-практичних видань СБ України, член наглядової ради ВБФ «Журналістська ініціатива»
Шпак Віктор – голова ради Співдружності працівників інформаційних видань України, голова наглядової ради ВБФ «Журналістська ініціатива»