«Навала. Київський постріл» – виставка в столиці України
Від 24 лютого до початку квітня тривали бої за столицю. Рашисти розраховували на блискавичну перемогу. Проте після істотних втрат під Києвом мусили рятуватися втечею. Опалена земля Київщини буквально всіяна згорілою технікою ворога й рештками окупантів.
У День Києва 29 травня Національний музей історії України відкрив виставку «Навала. Київський постріл». Тут справді є на що подивитися й над чим подумати. Серед експонатів – атлас автомобільних доріг, виданий далекого 1975 року ще в СССР (ним рашисти користувалися, просуваючись на Київ). А ось щоденник ліквідованого ворога, із записів якого випливає, що він знав, куди їде: не на якісь «навчання», а в Україну – вбивати! На виставці можна бачити посічені кулями дорожні знаки, залишені в покинутих будинках записки рідним, пропагандистські газети й рашистську символіку, сухі пайки, протигази, рештки форми – усе це тепер музейні експонати.
У центрі залу – старовинний лук; куша (арбалет) і кілька століть тому означав готовність киян до збройного опору ворогам. Тепер це символ виставки “Навала. Київський постріл”. Генеральний директор музею Федір Андрощук на відкритті виставки наголосив, що за своїми геополітичними вимірами на Київщину було дві подібні навали – монгольська ХІІІ століття та нацистська 1941 року. Третій (рашистській) навалі Україна дає відсіч.
Командир 72-ї бригади імені Чорних Запорожців полковник Олександр Вдовиченко так описав початок оборони столиці: «24, 25, 26 лютого в Києві відчувався присмак хаосу, страху, ніхто не знав, що буде далі... Стали в обороні нашої столиці кращі з кращих. І Збройні сили, і підрозділи територіальної оборони, і Нацгвардія, і просто самооборона кожного міста Київщини, яка встигла самоорганізуватися, – усі робили свій внесок у перемогу. Як і цивільні люди, які інформували про переміщення колон техніки. Ми всі були разом, всі трималися, як один кулак. Тому й вистояли».
Бійці київської бригади ТрО билися за Гостомельський аеродром, Ірпінь, Бучу, зупиняли танки на Броварському напрямку. «Гасло цієї виставки – “війна триває, але вона вже стала історією”. Усі ці експонати мають бачити насамперед наші західні партнери. Бо те, що ми зараз переживаємо, – це вже Третя світова війна, в якій… Україна воює за весь вільний світ. Тому весь вільний світ зобов’язаний підтримати зараз Україну”, – наголосив пресофіцер київської бригади ТрО Андрій Ковальов.
Окрасою заходу став виступ солдата 241-ї окремої бригади Територіальної оборони міста Києва, народного артиста України Тараса Компаніченка, який виконав низку українських патріотичних пісень. На завершення куратор виставки Антон Богдалов провів коротку екскурсію для журналістів і гостей.
Колектив Національного музею історії України висловлює безмежну вдячність відважним оборонцям столиці, які стримали московську навалу. Вічна пам’ять героям, які віддали життя під час оборони Києва та Київщини!
Виставку можна відвідати в Національному музеї історії України щодня з понеділка 30 травня. А виставлену спалену техніку орків можна побачити тепер на Михайлівській площі й у Кріпосному провулку під стінами столичного Будинку офіцерів.
Георгій Лук’янчук
Фото автора