Близька Україні далека Фукуока: журналісти-кияни кажуть GREEN COOP «арігато»!
У Японії виконують громадську місію президент Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» Людмила Мех і секретар Національної спілки журналістів, спецкор МІА «Вектор ньюз» Сергій Шевченко.
Корпорація GREEN COOP зі штаб-квартирою в місті Фукуока запросила делегацію українських журналістів, яка прибула до Токіо в липні, відвідати регіон Кюсю в південній частині архіпелагу. Заступник голови адміністрації корпорації пан Хіроакі Катаока й інші відповідальні особи, засвідчили повагу гостям і запропонували насичену програму перебування. Втім, врахували й скромні репортерські побажання – давати певний час для… написання статей (саме цей час буде й певним «перепочинком від роботи» у країні, в якій, мабуть, найбільше у світі трудоголіків).
Місія для добра України
«Місія громадських діячів інформаційної сфери пов’язана не лише з виконанням професійного обов’язку як кореспондентів чи комунікаторів, – зазначає президент фонду Людмила Мех. – У журналістів є особлива роль. У час війни, яку розпалила «рашистська федерація», українські творчі особистості, медійники, митці, доброчинці, перебуваючи за межами батьківщини, на зустрічах і в пресі розповідають про злочини, що їх вчиняє держава-агресор (геноцид, порушення законів війни тощо). Це важливо – привертати увагу широкої громадськості, спонукати її до активних дій, зокрема на допомогу країні, що зазнала нічим не спровокованого збройного нападу. Допомога Україні сьогодні – це спокій і безпека світу завтра».
Відповідальна роль спілчан, журналістів – це й широкі контакти з людьми, готовими підтримувати Україну. До представників преси, а надто до авторитетних об’єднань в інформаційній сфері завжди є суспільна довіра (з НСЖУ, як відомо, співпрацюють ЮНЕСКО, Європейська і Міжнародна федерація журналістів, інші міжнародні організації). Тож важливо й за межами країни, образно кажучи, чути стук серця суспільства, в якому перебуваєш. Потрібно дійти (часом навіть просто фізично) до тих людей, які щиро співчувають українцям, пропонують їм допомогу в біді та бажають, щоб правда про рашистський терор і вчинені злочини проти людяності стала відома всьому світові, а винні в кровопролитті дістали справедливу кару. І це не лише висловлені людські бажання, а й насамперед практичні справи, такі як фінансова, матеріальна, інша допомога працівникам преси – тим, які втратили через війну домівки, роботу, здоров’я...
Сказати на землі далекої Японії чарівне слово «арігато» (дякую) з поклоном тим людям, які зробили пожертву – це насправді бальзам на душу як доброчинцям, так і тому, хто подякує. У корпорації GREEN COOP, яка виробляє харчові продукти, сказали, що не вперше допомагають людям у біді й завжди роблять це від душі. А вдячність українців за пожертви їх дуже розчулила. І приїзд журналістів дав змогу через особисті зустрічі та спілкування глибше відчути трагедію українського народу, на ділі – сприйняти її як власну (як це багато років було з Чорнобильською катастрофою).
Японські телевізійники в новинах TNC TV West Japan повідомили, зокрема, що пожертви надійдуть на підтримку діяльності українських журналістів, які висвітлюють передову війни, та на медичну допомогу їм, а GREEN COOP має намір підтримувати журналістів і надалі. Сюжети про подію показали в новинах FBS Fukuoka Broadcasting, Television Nishinippon Corporation, про неї повідомили місцеві газети.
Важлива правда про війну
Кореспонденти іноземних ЗМІ так само користуються слушною нагодою дізнатися про бачення війни українськими очима: часто питають медійників і про особисто пережите, і про думки щодо фактів та подій, які замовчують або перекручують кремлівські пропагандисти. Робота українських журналістів, які пишуть правду й фіксують злочини окупантів у час війни, не дає змоги ворожій пропаганді аж надто розгнуздано творити «паралельну реальність» і дурити весь світ дезінформацією про те, що насправді загарбники чинять в Україні.
Японців цікавить правда про війну. Вони кажуть, що важливо знати реальні факти не лише з інтернету, ефіру чи періодики, а й з уст очевидців, зокрема представників української преси, відчути їхні емоції та зрозуміти переживання. Тому впродовж двотижневого візиту в південні префектури Країни Вранішнього сонця гості-журналісти виступатимуть у кількох містах, серед них Фукуока – найперше. Тут розташований головний офіс корпорації GREEN COOP, яка відгукнулася на лист-звернення двох громадських організацій інформаційної сфери України – Національної спілки журналістів і ВБФ «Журналістська ініціатива» – про допомогу працівникам ЗМІ, що в час війни опинилися в біді. Підприємці не залишили без уваги прохання авторитетних в Україні об’єднань, які в попередні роки співпрацювали в Японському проєкті – це «чорнобильська» тема, яку широко висвітлювала українська преса.
Рада директорів GREEN COOP вирішила провести зустріч із гостями-киянами в актовій залі свого офісу в центральній частині міста. Тут зібралися як представники відомого в Японії об’єднання кооперативів, так і місцеві медійники. Також приїхали з інших префектур керівники структур GREEN COOP.
Підприємці показали зібранню відзнаки НСЖУ – почесний знак і диплом, якими їх нагороджено (вручення відбулося в Посольстві України в Японії 5 липня). Великої авдиторії японці вирішили не збирати у своєму місті – через обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу. Тому багато людей могли бачити зустріч в онлайновій трансляції.
Голова корпорації GREEN COOP пані Йоко Хідака урочисто оголосила про переказану Національній спілці журналістів України доброчинну допомогу для підтримки медійників, які постраждали під час виконання професійних обов’язків. Гості з Києва, які вдячно прийняли грошову пожертву, прочитали в красиво оформленому листі зворушливий текст, перекладений українською мовою.
«Члени GREEN COOP глибоко сумують з приводу того, що війна позбавила українців їхніх життів та основ життя. Молимося за якнайшвидше повернення українцям миру. Ми хочемо допомогти їм, і надсилаємо до України 10 мільйонів єн. Ми розуміємо, що ситуація дуже складна, але, будь ласка, тримайтеся!»
Творчий візит триває
Кияни – гості GREEN COOP – своєю чергою інформували авдиторію про воєнні реалії та наслідки рашистської агресії. Сергій Шевченко розповів, зокрема, про обстріли населених пунктів на Житомирщині (Овруч, Народичі), які свого часу постраждали також внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС, та Київщині (Ірпінь, Бородянка), де серед розбитих будинків є й приміщення редакції газети.
Покликаючись на повідомлення Укрінформу, журналіст зазначив, що збитки внаслідок війни лише в Житомирській області сягнули понад 86 мільйонів доларів. Ця область до початку літа зазнала майже 100 ракетно-бомбових ударів. На її теренах постраждали понад 2600 об'єктів. Найбільше пошкоджено житлових будинків – їхня частка становить 87%. Цю область журналіст виділив тому, що більш як десять років жителям кількох тамтешніх населених пунктів допомагали (й нині допомагають) активісти Японського фонду майбутніх поколінь, який очолює Джунічі Ковака. Промовець додав, що фінансову допомогу з пожертв, які надають жителі Японії, матиме також український журналіст, член НСЖУ Данило Іщенко, який висвітлював війну й унаслідок поранення втратив ногу.
Попереду чекають на гостей також участь в Українському саміті миру в Японському економічному університеті, заплановані зустрічі в мерії та спілкування зі студентами і краянами, що нині дістали захист у Японії. Останніх тут після лютого 2022 року додалося. Навіть офіційно зареєстровано створену цьогоріч громадську організацію – «Українську асоціацію префектури Фукуока». Днями, до речі, відвідав цей регіон і Надзвичайний та Повноважний Посол України в Японії Сергій Корсунський, який на початку липня зустрічався з українськими журналістами в Токіо.
Отже, місія медійників-спілчан триває, це громадська і професійна робота – для добра України.
Сергій Шевченко, заслужений журналіст України.
Фото автора
м. Фукуока (Японія)