Екіпаж легендарної «Лелітки» Наталія Македон – випускниця КІБІ

  Про українських яхтсменів-навколосвітників Валерія Петущака (капітана яхти «Лелітка») і його дружину Наталію Македон багато писала преса. Видано й перевидано в Україні та Польщі книжку про їхню захопливу подорож. Втім, напередодні дня народження героїні далекого морського походу (вітання вона приймає 27 грудня) з ініціативи журналістів з’явилася нагода додати ще кілька штрихів до біографічного портрета Наталії Леонідівни.

 

На фото: В. Петущак з дружиною Н. Македон на відпочинку за містом. [2016]. ЦДЕА України, ф. 9, оп. 2, од. зб. 09-02-38-05-11.1

 

Про подорож «Лелітки», що тривала майже чотири роки (1994–1998), розповідалося в телесюжетах, радіопередачах, на інформаційних сайтах. В інтернеті можна переглянути документальний фільм «На дивані навколо світу». Кілька років тому й авторові цих рядків пощастило особисто поспілкуватися з легендарним Дісановичем на борту його «Лелітки» в Києві (читайте публікацію МІА «Вектор ньюз» «Мандрівник навколо світу – аристократ моря з берегів Дніпра (ФОТО)»).

 

Тоді, на прогулянці річкою, обов’язки помічника капітана яхти виконував давній щирий друг спортивної сім’ї журналіст Георгій Лук’янчук. З його легкої руки побачили світ десятки публікацій про подружжя мореплавців. Багата й цікава біографія капітана відома до подробиць – він і спортсмен, і науковець, і письменник, і активний учасник революційних подій... А з деякими фактами життєпису пані Наталії (екіпаж «Лелітки») нині може ознайомити читачів сайт ВБФ «Журналістська ініціатива».

 

Майбутня кругосвітниця народилася в Києві 1939 року (вона, до речі, молодша за Дісановича лише на два дні!). Вищу технічну освіту здобула в Київському інженерно-будівельному інституті (КІБІ), до якого вступила 1957 року. Закінчивши навчання (1962), працювала за фахом інженером-конструктором на експериментально-дослідному заводі Науково-дослідного інституту будівельних конструкцій (1962–1965). Відтак вступила до аспірантури науково-дослідної лабораторії ґрунтосилікатів КІБІ (1965) й за три роки захистила кандидатську дисертацію.

 

У 1968–1991 роках працювала старшим науковим співробітником Науково-дослідного інституту будівельного виробництва (НДІБВ), підпорядкованого Держбуду УРСР. З 1991 по 1994 рік – науковий співробітник Центральної наукової бібліотеки ім. В. І. Вернадського НАН України.

 

У шлюбі з Валерієм Петущаком пані Наталія з 1983 року. Мандри – це їхнє спільне захоплення. Полюбляли автоподорожі, але в далекий морський похід дружина досвідченого яхтсмена наважилася вирушити 1994-го, коли сім’я придбала 9-метрову яхту «Лелітка». Удвох і здійснили мандрівку навколо світу – стали першими українцями, які зробили це на яхті під синьо-жовтим прапором України.

 

Згодом переважно за матеріалами щоденника дружини Валерій Петущак написав книжку «Солоний гопак» (2005) з авторською присвятою: «Моїй відчайдушній і самовідданій дружині НАТАЛІ МАКЕДОН, без якої всі мої мандри так і залишилися би нездійсненними мріями, – з вдячним подивом присвячую цю книгу».

 

Під час відвідання далеких земель і континентів Наталія Македон зацікавилася походженням полінезійців: подружжя науковців звернуло увагу на подібність орнаментів, предметів побуту, звичаїв народу маорі – це навело на думку, що древні новозеландці є вихідці з території України. Мандрівники розповіли про це в пресі й у наукових публікаціях (приміром, одна з їхніх статей – Македон Н. Л., Петущак В. Д. Стародавня Україна і східні острови: сліди давніх переселень? // Українське, кавказьке й загальне мовознавство, культурологія: Зб. наук. праць. – К., 2000. – С. 4–5).

 

Київський національний університет будівництва і архітектури (в минулому – КІБІ) може пишатися своєю випускницею не лише як фахівцем з науковим ступенем у своїй галузі. Екіпаж «Лелітки» – звання не менш важливе в житті подружжя, яке вписало свої імена в історію мореплавства незалежної України.

 

Сергій Шевченко