Українське суспільство закликають долучитися до дискусії щодо різноманітних форм дискримінації

У червні 2023 року на «Громадському радіо» та в етері кількох регіональних радіостанцій за підтримки Українського культурного фонду (УКФ) стартує «Програма #5488». У проєкті планується висвітлення різноманітних форм дискримінації прав людини в суспільстві.

 

Ці чотири цифри – 5488 – номер законопроєкту про відповідальність за дискримінацію та нетерпимість. Повна назва – проєкт Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації. Його подав ще в травні 2021 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль на розгляд парламенту, але проєкт досі не дійшов до комітету з питань прав людини (хоч ішлося про цей законопроєкт у спільному комюніке між президентом Володимиром Зеленським і президентом США Джозефом Байденом).

 

  Як повідомив під час пресконференції команди проєкту автор ідеї, ведучий та шеф-редактор Євген Лесной, команда «Програми #5488» вважає, що під час війни дискусія про права людини так само важлива для суспільства в цілому, як і перемога України над ворогом.

 

"У нас немає в суспільстві дискусії на тему: якою ми бачимо нашу країну? А в нас будуть величезні сюрпризи. Ось, наприклад, нещодавно зібрались декілька бізнесменів, причому до розмови не залучено жодної жінки, і говорили, якою має бути Україна майбутнього. Там не було місця трудовим правам, якимось соціальним речам. У нас взагалі буде асоціальна держава? Ми навоювалися, ми втомилися, а потім будемо працювати по 12 годин? Це відкрите питання. І про це треба говорити, думати, вибудовувати", – сказала одна з ведучих проєкту Яна Дзиґа.

 

Друга ведуча – Марта Мольфар – поділилася своїм досвідом, якою вона побачила Україну порівняно з європейськими реаліями: "У Європі я змогла подивитися на нашу країну збоку й побачила багато проблем, які ми будемо в тому числі висвітлювати в нашій програмі. Наприклад, таке явище як ейджизм. Це жахливо, що в Україні я вимушена приховувати свій вік, тому що працюю в медіа, і в нашій країні це має дуже велике значення. Я вже мовчу про сексизм, ставлення до ЛГБТ. Те, що мені здавалось раніше малою проблемою, подивившись збоку, я зрозуміла що, це – дуже велика проблема. І якщо хтось скаже, що це не на часі, давайте спочатку подолаємо ворога, – ні, це не заважає одне одному, наше суспільство має бути кращим".

 

Серед анонсованих тем програми – захист прав дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають у державних закладах, права людей з інвалідністю, ейджизм, права ЛГБТК+, дискримінація за політичними поглядами, мовою та інші.

 

Планується зробити цикл радіопрограм як наживо хронометражем до 50 хвилин (20 випусків із залученням до розмови експертів, різних героїв та радіослухачів), так і цикл із записних програм (20 випусків хронометражем до 20 хвилин з розповіддю ведучого та інтерв'ю з експертами та героями циклу).

 

Команда проєкту має дві мети. По-перше, спонукати парламент пришвидшити розгляд законопроєкту. По-друге, і це найголовніше – просвітництво. Адже кожний громадянин має знати свої права, знати, що кожний має захист, незалежно від національності, кольору шкіри, мови, релігійних, політичних або інших переконань, статі, віку, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, місця проживання тощо.

 

Команда «Програми #5488»: ведучі – Марта Мольфар (теле- й радіоведуча, акторка дубляжу, громадська діячка), Яна Дзиґа (радіоведуча, філологиня, волонтерка), Євген Лесной (автор ідеї, шеф-редактор, теле- й радіоведучий, режисер документального кіно), редакторка Олена Холоденко (журналістка радіо й онлайнових медіа) та Олена Вострова (радіоведуча та менеджерка з комунікацій з УКФ).

 

Випуски програми можна буде побачити у соцмережах і в ютубі. Команда наголошує, що відкрита для співпраці з усіма медіа, а також може надавати програми для використання в радіоетері регіональних радіостанцій.

 

#програма5488 #ЛеСТБ #УкраїнськийКультурнийФонд #дискримінація #УкраїнаПреможе #ВіремоЗСУ #5488. #ВРУ

 

Контакти:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100092389153404

 

Джерело: УКФ