Театр з Дніпра показав у Призрені мистецький погляд на український Євромайдан

  У суботу 22 липня в Призрені (Косово) розпочався Міжнародний театральний фестиваль просто неба PRIZRENFEST. Першим номером його програми стала вистава «Майдан Інферно» в постановці Дніпровського академічного театру драми і комедії (керівник ДРАМіКОМу Сергій Мазаний, на світлині зліва). Робота французького режисера Клемана Перетятка (на світлині третій зліва), який родом з Ліона, але ж з Україною його пов’язує коріння – дідусь емігрував 1918 року за кордон, розповідає про події Євромайдану. 

 

      На запрошення організаторів культурного заходу в Призрені й за сприяння Асоціації журналістів Косова група українських медійників, учасників програми професійного захисту «Journalists-in-Residence Kosovo», побувала на відкритті фестивалю, поспілкувалася з творцями вистави й переглянула її. Прем’єра цієї вистави відбулася в лютому 2022 року в Україні (у Дніпрі, а відтак у Києві), де на сцені, крім чотирьох акторів, була й «гра» маріонеток. І цього разу незвичайний режисерський задум давав глядачеві привід до роздумів...

 

    Але спочатку цікавою для журналістів була й коротка прогулянка Призреном, під час якої цього спекотного дня була аж ніяк не зайвою «мініекскурсія» до прохолодного приміщення місцевого закладу харчування з традиційною албанською кухнею. Доброзичливі господарі розповіли гостям про колекцію предметів побуту, які стали тут окрасою і приваблюють відвідувачів.

 

У розмові з українськими гостями фестивалю Сергій Мазаний зазначив, що війна прискорила процес «українізації» театру, який раніше мав у своєму репертуарі кілька десятків творів московською мовою. Усі ті вистави колектив «списав», а глядачі залюбки відвідують новинки, які несуть людям національну культуру.

 

    Упродовж останнього року повномасштабної війни, розв’язаної сусідньою державою-терористом, театральна трупа з Дніпра підготувала вісім прем’єр. Водночас четверо працівників цього колективу нині перебувають у лавах оборонців України.

 

У фіналі вистави у Призрені актори живим співом виконали на сцені пісню "Плине кача..." Авдиторія слухала затамувавши подих.

 

"Потужний та гарно організований міжнародний фестиваль зібрав колективи з 10 країн, загалом – 22 вистави! Глядачі з Албанії, Чорногорії, Франції, Румунії та інших країн, – поділився своїми враженнями в соцмережі Сергій Мазаний. – Було несподівано приємно зустрітися з групою українських журналістів... Майже година спілкування пролетіла миттєво. Говорили про театр, культуру, теперішнє та майбутнє. Повна зала глядачів і овації, дуже теплий прийом країни, яка в кінці 90-х пережила те, що ми переживаємо зараз, створили неперевершену атмосферу. Повне розуміння, підтримка і вітання "Слава Україні!" людей на вулиці, коли дізнаються, що ми з України, надихають і вселяють віру. Культурна дипломатія – потужний інструмент міжнародної політики, а культура – її основа! Я хочу подякувати за запрошення команді PRIZRENFEST, за роботу команді ДРАМіКОМу та всім, хто підтримує нас на шляху до Європейського майбутнього!"

 

Людмила Мех

 

Фото Сергія Шевченка і з фейсбуку