Республіка Косово: від волонтерської до військової допомоги Україні

    Після початку масштабної війни, яку розпалили московські загарбники, жителі Косова на Балканах організували волонтерську гуманітарну допомогу Україні. Місто Подуєво в Приштинському окрузі у травні 2022-го відзначилося гуманітарною акцією, яку розпочав муніципалітет. Косовари пам’ятають страхіття війни, яку пережили наприкінці 1990-х. Тож травнева акція охопила заклади й громадські організації, люди збирали для постраждалих українців речі першої потреби – одяг, ковдри, харчі...

 

Тоді ж, навесні, партію ліків пожертвував виконавчий директор компанії «Deni Pharm» із Приштини Адем Хаcані. «Фармацевтична продукція, медичні препарати й засоби – це потрібно країні, яка дає відсіч агресору й прагне максимально зберегти життя і здоров’я вояків та цивільного населення», написала в червні 2022-го газета «Голос України» (стаття Людмили Мех).

 

«Коли 24 лютого я дізнався про ракетні обстріли й повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, я кілька днів не міг заснути без заспокійливих ліків, хоча ніколи не мав і зараз не маю проблем зі здоров’ям, – казав на зустрічі косовських волонтерів з українськими журналістами в Приштині її житель Роберт Фейзулаху. – Тоді й прийшло розуміння, що я не сидітиму склавши руки, коли в такій біді близький моєму серцю український народ».

 

      Косово спільно з ЄС і США приєдналося до санкцій проти держави-агресорки, хоч Україна й по цей час офіційно не визнала незалежність наймолодшої республіки на Балканах. Вантажі медичної продукції з Приштини вирушали, зокрема, до Запорізького військового госпіталю. І попервах навіть доводилося звертатися до дипломатів у сусідніх з Косовом державах, щоб ті сприяли в перевезенні гуманітарної допомоги до України. «Після 24 лютого світ змінився й показав хто є хто, – писала тоді засновниця Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» Людмила Мех. – Як на долоні видно і ворогів, і щирих друзів України. Народ і влада Косова – друзі нашого народу».

 

    Минув час, і ось уже міністр оборони Косова Еюп Македончі (Ejup Maqedonci) на 20-му засіданні Контактної групи з питань оборони України оголосив про другий пакет військової допомоги Україні, який складається з мінометних снарядів. Про це він написав у Twitter 19 березня 2024 року.

 

Косово й далі підтримуватиме Україну в її героїчній війні проти російської агресії, зазначив міністр Еюп Македончі. Він додав, що перший пакет допомоги з вантажівками, тактичними та броньованими автомобілями доставлять в Україну вже наступного тижня. Це вперше військова допомога надійде Києву з Косова.

 

    Світ справді дуже змінився. І прийдешня перемога України у війні ще більше змінить наш світ. Незмінною залишиться тільки дружба – дружба народів, які сприяють цій перемозі.

 

І неодмінно прапор Косова замайорить у Києві, де буде дипломатичне представництво, як нині майорять українські прапори в Приштині.

 

Сергій Шевченко, заслужений журналіст України

 

Фото зі сторінок у соцмережах Муніципалітету ПодуєваEjup Maqedonci та з особистого архіву автора