Українські студенти й журналісти зустрілися завдяки дипломатам на Балканах

  Кількох українських журналістів, які найдовше (з весни 2022 року) працюють у Приштині за міжнародною програмою професійного захисту медійників, Посольство Австрії в Косові запросило на зустріч зі студентами й викладачем Віденського університету. Цікаво, що нові знання юнаки й дівчата мають змогу здобувати не лише на лекціях чи семінарах: країна Євросоюзу практикує ознайомчі поїздки за кордон, у цьому допомагають, зокрема, й дипломати.

 

Кілька днів тому група студентів, серед яких є юнак і дівчина з України, відвідала дві балканські країни – Боснію і Герцеговину та Сербію. А після перебування в Косові на них чекають Албанія, Чорногорія... У такий спосіб учасники пізнавальної подорожі зможуть розширити свій кругозір, а головне – вони більше знатимуть про історію та сьогодення народів, які населяють цю частину Південної Європи, краще розумітимуть процеси, що відбуваються на Західних Балканах.

 

  Посол Австрії в Республіці Косово Георг Шнецер (Georg Schnetzer) у короткому вступному слові на зустрічі зі студентами, що відбулася в готелі «Сиріус», сказав, зокрема, і про освітні проєкти вищої школи своєї країни, і про зміцнення відносин двох країн. Присутні на цьому заході косовари й іноземні представники сфер політики, науки, преси обмінялися думками з дипломатами й фахівцями-освітянами. Українці говорили, звичайно, рідною мовою з краянами, а також англійською з іншими учасниками і щиро вдячні за переклад з албанської мови Анастасії Лісовій (вона співпрацює з Асоціацією журналістів Косова). 

 

До речі, торік з віденськими студентами (тоді вони приїздили з Дипломатичної академії) зустрічався й розмовляв прем’єр-міністр Республіки Косово Альбін Курті. І нині урядовці високого рівня так само приділили молоді увагу. Це важливо майбутнім магістрам – з перших уст дізнатися, чим живе молода держава, на власні очі побачити її прогрес на шляху реформ і євроінтеграційних прагнень.

 

Окрема сторінка – як Приштина приймає медійників за програмою «Journalists-in-Residence Kosovo». Представники преси мають шляхетний обов'язок – правдиво висвітлювати події, бути комунікаторами, залишатися на інформаційному зв’язку зі своєю батьківщиною – країною, яка третій рік повномасштабної війни відбиває атаки рашистського агресора.

 

Про особливості дистанційної роботи за фахом і як представників керівних органів журналістських об’єднань (НСЖУ і ВБФ «Журналістська ініціатива») студентам розповіли заслужені журналісти України Людмила Мех і Сергій Шевченко, які мали час поговорити з краянами ще до початку офіційної частини зустрічі.

 

  Своєю чергою киянин Дмитро Щуревський (на світлині він з Людмилою Мех), який закінчив бакалаврат Навчально-наукового інституту міжнародних відносин (структурний підрозділ Шевченкового університету), поділився особистими враженнями про навчання в Австрії. Там, до речі, більш як чверть студентів – це приїжджі з інших країн, переважно європейських. У 2020-х роках найпопулярніші в державних університетах галузі навчання – гуманітарні, а також природничі науки й технології. У приватних університетах основну увагу приділяють медицині, мистецтву, економіці та суспільним наукам. Тенденція останніх десятиліть в австрійському суспільстві – стале зростання відсотка осіб зі ступенем вищої освіти.

 

Спілкувалася з медійниками і студентка родом зі Сваляви (Закарпатська область) Вікторія Теліга. Як і Дмитро, вона вперше відвідала Косово завдяки ознайомчій поїздці країнами Західних Балкан.

 

І журналісти, і студенти, чиї родини перебувають нині в Україні, і дипломати, і жителі Косова були одностайні в побажанні Києву вистояти й перемогти у війні, розпаленій московськими загарбниками.

 

Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»

 

Фото Сергія Шевченка