Лауреати Премії імені Івана Франка 2013 року

У Держкомтелерадіо України 25 липня на засіданні Комітету з премії імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності визначено лауреатів у 2013 році. На здобуття премії було висунуто близько сорока творчих робіт понад 50 авторів з 15 областей та регіонів України.

 

Після обговорення Комітет відкритим голосуванням ухвалив рішення присудити премію імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності у номінації «За кращу публікацію у друкованих засобах масової інформації» Данилові Кулиняку за нарис «Благочестя нерушимий блюститель Данило Братковський». Це публікація про поета і громадського діяча, українського патріота, закатованого польською шляхтою в Луцьку в листопаді 1702 року.

 

У номінації «За кращий твір у телевізійній сфері» відзначено автора й режисера Іванну Чередниченко (Національна телекомпанія України) за телевізійний проект «Київська старовина. Світ мистецтва». Фільми містять своєрідну «галерею майстрів» і показують історії видатних людей з київської минувшини, чия творчість стала національним надбанням і наших сучасників, чиє мистецтво впливає нині на розвиток духовності країни.

 

У номінації «За кращий твір у радіомовній сфері» премію присуджено творчій групі Національної радіокомпанії України у складі автора й ведучої Вікторії Наумчук, оператора Тетяни Паламарчук за радіопередачу «Живий голос Василя Стуса», підготовлену з нагоди 75-річчя від дня народження поета. У програмі використані унікальні архівні звукові матеріали – вірші поета в авторському виконанні. Оригінальну композицію і структуру передачі доповнюють коментарі лауреатів премії ім. В.Стуса Лесі та Галини Тельнюк з оцінкою творчої спадщини поета.

 

У номінації «За кращу наукову роботу в інформаційній сфері» відзначено Віктора Шпака за монографію «Розвиток видавничої справи України в 1990-2010 рр.». Наукова праця аналізує історичні аспекти формування, становлення та функціонування національної видавничої справи, її вплив на суспільно-громадське та духовно-культурне життя, відродження українських традицій, розвиток економіки тощо.

 

Також члени журі оцінили майстерність публікації Валентина Ткача «Україна як ніша виживання», твору Юрія Маришева «Моя маленька хатка на вулиці Щасливій», телевізійної програми «Світ особистості. Відомий і невідомий Тарас Шевченко» Юлії Пасак, науково-публіцистичного фільму «Таємниці Кам’яної Могили» Дмитра Ломачука, телециклу «Червоної Руси – підкова золота» Василя Нагірного та монографії Тетяни Дзюби «Спрага народу і спрага Вітчизни. Публіцистика другої половини ХІХ – першої третини ХХ ст.: модель національної ідентичності».

 

Як відомо, Премію імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності засновано 2004 року. Нею відзначають авторів нових оригінальних публіцистичних творів, що сприяють утвердженню історичної пам’яті народу, його національної свідомості та самобутності, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

 

Премія присуджується щороку до дня народження Івана Франка – 27 серпня – у розмірі 2000 гривень кожна за рахунок коштів держбюджету.

 

Свого часу лауреатами Премії стали автори телевізійних програм Андрій Цаплієнко, Єгор Бенкендорф, Галина Устенко-Гайдай, Костянтин Стогній, Леонід Мужук, Олександрина Кругленко, автори радіопрограм Світлана Короненко, Володимир Різун, Юрій Шаповал, Василь Бирзул, Інна Якобенко, автори публікацій у друкованих ЗМІ Сергій Шевченко, Олександр Балабко, Василь Дем’янів, автори наукових праць Анатолій Марущак, Іван Мащенко, Володимир Білінський, Володимир Стадниченко та інші.