Ювілейний автопробіг журналістів
У День журналіста 6 червня з площі Конституції біля Верховної Ради України стартував ювілейний Х Міжнародний автопробіг «Дорога до Криму: проблеми та перспективи». Інтернаціональні екіпажі проводжали напутніми словами співорганізатори – керівники й представники Всеукраїнського автомобільного клубу журналістів, Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» (президент Людмила Мех), Всеукраїнської екологічної ліги (голова Анатолій Толстоухов), Громадянського парламенту жінок України (голова Катерина Ващук), Департаменту ДАІ МВС України (перший заступник начальника Департаменту генерал-майор міліції Сергій Левченко), керівники підрозділів генерального спонсора і страховика автопробігу ЗАТ «Страхова компанія «ПРОСТО-страхування» (Олексій Бєлов) та холдингу IDS Group (Дмитро Олтаржевський), а також голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Віталій Шевченко, представники Українського фонду миру, Співдружності працівників інформаційних видань України, відомі державні та громадські діячі, народні депутати, учасники попередніх журналістських акцій.
Автопробіг відбувся за інформаційної підтримки Держкомтелерадіо України і майже 200 електронних і друкованих засобів масової комунікації. З-поміж них – Національна радіокомпанія України, телеканал «Рада» (ВР України), ДТРК «Всесвітня служба «Українське телебачення і радіомовлення», ДТРК «Культура», Гала-радіо, телепрограма «Автоконтинент» (ТРК «Ера»). Завдяки висвітленню акції іноземними колегами про нашу країну більше знатимуть жителі Росії, Білорусі, Польщі, Туреччини. У складі мобільної команди професіоналів до Криму вирушили представники друкованих видань «2000», «Експрес-об’ява», «Іменем Закону», «Комітет», «Трибуна», «Идеальный дом», «Сельские вести» (Росія), «Транспортный вестник» (Білорусь), «Ньюзвік Польща» і «Познай свят» (Польща), інтернет-видань «Рупор-інфо», «24UA», телекомпанії «Веселка» (Світловодськ Кіровоградської області), телепрограми «Зелений фургон» (Одеса), Бемовського фототовариства (Варшава), інформагентства «Джиган» (Туреччина) та ін.
Автопробіг пройшов дорогами України більш як 2500 км. Першу зупинку журналісти зробили у Миргороді, де відвідали завод мінеральних вод, який входить до складу IDS Group (цей холдинг контролює в Україні до 25% «водного» ринку) й упевнено утримує пальму першості в галузі. Екскурсію підприємством провів заступник генерального директора заводу Віктор Поліщук. Він розповів про технологію забезпечення якості продукції, перспективи розвитку заводу, зазначив, зокрема, що цього року вводиться в експлуатацію нова лінія розливу води в бутилі, розширюються складські приміщення, ритмічніше працює обладнання.
Оглянувши цехи виробника продукції торгової марки «Миргородська», репортери поспілкувалися на прес-конференції з генеральним директором заводу Валерієм Сеньком. Він зазначив, зокрема, що у співпраці з іноземними інвесторами на МЗМВ встановлено найсучаснішу техніку. Це дає змогу забезпечити світовий рівень якості продукції й нарощувати обсяги її випуску. Якщо 2007 року завод виробив загалом понад 200 млн. літрів бутильованих вод, то 2008-го цей показник збільшиться на 37,5% – майже до 280 млн. літрів. Завдяки неповторному смакові, що забезпечує природний коктейль корисних мінералів, щороку зростає популярність «королеви мінеральних вод». «Миргородську» добре знають у країнах СНД і Балтії, її постачають також до Ізраїлю та США. На внутрішній ринок активно просувається низка вод, що видобуваються в курортних регіонах («Старий Миргород», «Аляска», «Сорочинська», «Моршинська»). За активну позицію на підтримку журналістських акцій і утвердження позитивного іміджу України Людмила Мех вручила Валерію Сеньку (на знімку) від співорганізаторів автопробігу подяку. Виробничники у свою чергу запросили репортерів до участі у творчому конкурсі, що проводиться за інформаційно-освітньою програмою «Питна вода: якість та культура споживання». Перебування автопробігу на Полтавщині висвітлювали також колеги з ОДТРК «Лтава» (генеральний директор Микола Ляпаненко).
Наступна коротка зупинка екіпажів – на межі Полтавської і Черкаської областей. Поки туди їхали – слухали в автомобілях чудові пісні про Крим і про дружбу, написані на слова співорганізатора автопробігу Анатолія Толстоухова (він подарував компакт-диски під час урочистого старту акції біля Верховної Ради). У Чорнобаївському районі мандрівну пресу зустрічали не просто гостинно (коровай на рушникові, українські пісні, щедрий стіл при дорозі), а й напоїли джерельною водою з криниці богатиря Івана Піддубного.
Потім колона машин з яскравими наліпками перемістилися до Черкас, де розпочалася прес-конференція з заступником голови Черкаської обласної державної адміністрації Анатолієм Чабаном (на знімку зліва направо: Олексій Бєлов, Людмила Мех, Анатолій Чабан, Михайло Калініченко). Доктор історичних наук докладно й цікаво розповів гостям про втілення в життя першої Державної туристичної програми «Золота підкова Черкащини». Її особливість у тому, що нарівні з відродженням історико-культурних пам’яток розвивається інфраструктура сучасних міст і сіл області. Багато чого відтворено й побудовано на батьківщині Тараса Шевченка, у місцях козацької слави. У цьому, до речі, мали змогу пересвідчитися десятки журналістів, які у 2007–2008 роках брали участь в акціях ВБФ «Журналістська ініціатива» – традиційному автопробігові до Криму і Всеукраїнському семінарі «Культура мови – культура нації».
Увечері в Черкасах преса відзначила професійне свято – День журналіста. Своїм мистецтвом порадували гостей фольклорні колективи й танцівниці з шоу-балету. Організували основну частину програми перебування автопробігу на Черкащині колеги – колектив ОДТРК «Рось», який очолюють заслужений журналіст України Михайло Калініченко та перший заступник генерального директора «Росі» Валентина Рабцун. Понад півтори сотні об’єктів на території області привертають увагу туристів з усього світу до таких історичних місць, як гетьманська столиця Чигирин, Холодний Яр, знаменитий Суботів, де у церкві (на знімку) було поховано Богдана Хмельницького. Згодом, щоправда, гетьмана таємно перепоховали й нині ніхто не знає, де місце його останнього спочинку... Подивитися на цю частину «Золотої підкови» запросили пресу черкаські активісти й партнери ВБФ «Журналістська ініціатива».
У Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» журналісти відвідали також Музей Богдана Хмельницького і зійшли на Замкову гору, де є грандіозний пам’ятник цьому державному діячеві (на знімку). Відтак – знову по машинах. На добрі діла благословив учасників акції архієпископ Черкаський і Канівський Софроній у православному Мотронинському монастирі, заснованому в лісовому урочищі Холодний Яр на місці скіфського мотронинського городища. Владика освятив екіпажі й автомобілі автопробігівців. На землі Черкащини є ще безліч привабливих місць для туристів, що цікавляться історією України. Про це розповідатимуть у своїх репортажах, статтях, зарисовках майстри пера, які вирушили в подорож до сонячного півострова.
Далі дорога повела інтернаціональні екіпажі в Кіровоградську область, до «юного міста над морем» – Світловодська. Після теплої зустрічі на центральному майдані (традиційний коровай, промови, танцювальне вітання) гості ознайомилися з роботою стратегічно важливого об’єкта – Кременчуцької гідроелектростанції, з якої, власне, й починалася в 1950-ті роки розбудова міста (його історичним попередником, до речі, краєзнавці вважають містечко Крилов, якому ще 1615 року було даровано Магдебурзьке право). Хлібосольні господарі в особі в. о. міського голови Геннадія Френкеля та представників місцевих ЗМІ (телекомпанія «Веселка») організували для творчої команди автобусну екскурсію, розповіли про майбутнє міста як промислово-транспортного й туристично-рекреаційного центру.
Потім були приємна прогулянка на теплоході Кременчуцьким морем (там є неповторні краєвиди) і продуктивна професіональна робота на прес-конференції за участю міського керівництва та генерального директора, голови правління ЗАТ «Об’єднання Дніпроенергобудпром» Івана Марона (на знімку – промовець). Спілкування в режимі запитань і відповідей тривало також під час дружньої вечері на базі відпочинку працівників будіндустрії. Згадане об’єднання – одна з найбільших в Україні баз із виробництва конструкцій для енергетичного, промислового та житлового будівництва.
Під час перебування автопробігу на Кіровоградщині до творчого каравану приєдналися колеги з обласної держтелерадіокомпанії, яку очолює Сергій Омельчук. Цими днями з нагоди професійного свята йому присвоєно почесне звання «Заслужений журналіст України». Щиро вітаємо!
Не раз, їдучи на південь, учасники автомарафону згадували вдячним словом співробітників ДАІ, які чітко супроводжували колону в Київській, Черкаській областях, а потім на Миколаївщині та в АР Крим. Без цього надійного плеча було б непросто вчасно діставатися до запланованих пунктів на маршруті. Так було, зокрема, 8 червня, коли на творчий десант чекали в Миколаєві брати по перу – делегація ЗМІ на чолі з головою обласної організації Національної спілки журналістів України Миколою Стеценком. Цій приємній зустрічі передувала доволі екстремальна поїздка від кордону Кіровоградської області до Миколаєва: саме цю ділянку шосе Н 14 преса визнала найгіршою на маршруті до Криму. Поляки, проїхавши «антиавтобаном», скрушно хитали головами: на курорт, до моря такими дорогами їздити не можна: зіпсуєш не тільки настрій, а й автомашину.
Автопробігівці спільно з миколаївськими газетярами й репортерами обласної ДТРК (генеральний директор Олександр Митрофанов) плідно попрацювали у філії ЗАТ «ПРОСТО-страхування», де на брифінгу Олексій Бєлов, начальник управління маркетингу цієї авторитетної страхової компанії відповів на запитання репортерів про основні напрями її діяльності та про її потужний соціальний складник (допомога дитбудинкам, ветеранам війни, підтримка мистецьких проектів). ЗАТ «ПРОСТО-страхування», яке очолює голова правління Віктор Лаврусенко, вирізняється динамічним розвитком, широкою агентською мережею в Україні, неабиякою бізнес-активністю (27 філій та 28 центрів продажів працюють в усіх регіонах країни). Представники компанії на прикладах із практики роботи страхувальників не тільки розкрили суть цієї важливої сфери діяльності, а й переконали, що в компанії працює команда професіоналів. Миколаївські журналісти оперативно повідомили в ефірі й на шпальтах друкованих видань гарячі новини з автопробігу.
По від’їзді автомарафонців до Феодосії на них там чекали вечеря й відпочинок у «Левадії». Цей комфортабельний готель (на знімку) – власність успішної бізнес-леді Ірини Левандовської – не вперше привертає увагу учасників пробігу. Чим саме? Зручністю розташування (центральна частина міста), помірністю цін та якістю харчування. У будь-який час є гаряча і холодна вода. Усі номери (одно- і двомісні, люкси) з кондиціонерами, кабельним телебаченням, красивими і зручними меблями, телефонами, можливістю Інтернет-зв’язку. У разі потреби – до послуг конференц-зала. Діловим людям, журналістам це подобається. Ранком 9 червня екіпажі, залишивши своїх сталевих коней біля готелю, виїхали автобусом до міського кладовища, де поклали квіти на могилу колишнього мера Феодосії Володимира Шайдерова – незмінного партнера доброчинних журналістських акцій. Володимир Олександрович 8 березня цього року раптово помер через хворобу серця... Потім репортери завітали до підшефного дитячого будинку й порадували його вихованців подарунками (книжки для бібліотеки, одяг), а ще передали від співробітників ЗАТ «ПРОСТО-страхування» грошову допомогу. Надані кошти буде витрачено на потреби цьогорічних випускників, запевнила директор республіканського навчального закладу Тамара Колесникова, тепло подякувавши гостям за увагу до її «великої родини».
Після пізнавальної екскурсії, під час якої журналісти ознайомилися з численними історико-культурними пам’ятками міста, журналістам показали новий чотиризірковий готель «Алые паруса» (на центральному знімку). Йому лише рік, але тут уже зупинялися у висококласних номерах зірки української і російської естради, туристи з Німеччини, Польщі та інших європейських країн. Гостей приваблює унікальний клімат Феодосії, її багата більш як 2500-річна історія, піщані пляжі, широкі можливості для лікування й відпочинку. Репортери милувалися панорамою міста з даху готелю, погуляли його чудовим парком, оцінили на «відмінно» смак десерту, який подають кухарі. Цього ж дня автопробігівці оглянули картинну галерею Івана Айвазовського й генуезьку фортецю (на знімку), поплавали в морі. А увечері – привітали з днем народження свого колегу 21-річного Сергія Шевченка-молодшого, який представляє міжнародний громадсько-правовий журнал «Комітет».
Цікаву програму перебування у Феодосії забезпечила член оргкомітету автопробігу Ірина Філіпоненко – досвідчений спеціаліст у галузі туризму (на знімку зліва направо: Ірина Філіпоненко, Людмила Мех, Ірина Левандовська). Гості ознайомилися з організацією відпочинку в регіоні (курортне селище Орджонікідзе та його околиці). Відвідали колишнє оборонне підприємство «Гідроприлад» на мисі Кіїк-Атлама (тюрк. – «стрибок кози»). Кажуть, що це перша журналістська група, яку пустили за браму заводу (на знімку), де свого часу проводилися випробування радянських бойових торпед. Секретний завод на узбережжі Двоякірної бухти нині в занедбаному стані, але керівництво селищної ради має плани перетворити цю територію в «місто-казку Зурбаган». Сюди зможуть приходи яхти, гості з усього світу зупинятимуться в класному готелі й пансіонатах, купатимуться в чистому морі, до їхніх послуг – розважальні заклади. Усе це передбачено генпланом розвитку селища.
Але й теперішні відпочивальники, завітавши до Орджонікідзе, не пошкодують. Вони можуть милуватися з моря мальовничими краєвидами гірського масиву Кара-Даг (на знімку), пройти на катері через знамениті Золоті Ворота, відвідати Коктебель. У привабливості екскурсійних маршрутів особисто переконалися учасники автопробігу. У самому ж селищі – піщані безкоштовні пляжі, дайвінг-центр, на набережній є затишні кафе, основне житло для туристів – приватні квартири, мініпансіонати. Перспективи цього поселення в райському місці – райдужні, вважають його жителі. Сподобався, особливо іноземцям, міні-концерт з участю дітлахів і ветеранів праці, організований у будинку культури. Щоправда, не всі гості зрозуміли, навіщо перед цим будинком стоїть на постаменті фігура Ілліча з простягнутою рукою – не найліпший символ комуністичної «культури» часів СРСР.
У Сімферополі 11 червня розпочалася прес-конференція з керівництвом АР Крим. Із журналістами зустрілися перший заступник голови Ради Міністрів АР Крим Євген Михайлов, міністр курортів і туризму Володимир Савельєв, міністр у справах сім’ї, молоді та гендерної політики Тетяна Єжова та інші. Обговорено низку актуальних питань, пов’язаних з оздоровленням і відпочинком дітей, учнів та студентів у літній період, створенням оптимальних умов для безпечного й ефективного перебування їх у дитячих оздоровчих закладах Криму. Пані Єжова зазначила, зокрема, що через прогалини в законодавстві у деяких дитячих оздоровчих закладів виникають проблеми (перепрофілювання, відторгнення земель тощо). Як приклад навела ситуацію навколо Міжнародного дитячого центру «Артек», на частину території якого претендує селищна рада Гурзуфа.
По обіді вершники сталевих коней вирушили на південь – до МДЦ «Артек». Журналісти оглянули його територію – справжній квітучий парк на морському узбережжі (на знімку). Відвідали оздоровчі табори «Морський», «Лазурний», «Кіпарисний». Завітали до музею, гордість якого – космічна експозиція (до її створення був особисто причетний перший космонавт Землі Юрій Гагарін). Побували на стадіоні, у спорткомплексі з басейном, на пляжах, а також у корпусах, де живуть артеківці, та у школі, де створено чудові умови для навчання. Після спілкування з дітьми майстри пера й мікрофона, як і обіцяли, провели в «Артеку» свій плановий захід – змагання з автослалому «Кримське літо-2008» (було два класи автомобілів – до 1600 і понад 1600 куб. см).
Глядачі – хлопчаки й дівчатка в артеківській формі – азартно вболівали за екіпаж малюка-«запорожця», на якому їздив головний редактор всеукраїнської газети «Труд» Дмитро Добровольський, і щирими оплесками вітали переможців та призерів ралі. Перше місце посів екіпаж Олексія Плаксіна і Світлани Глушенок (Київ), друге – Володимир Количев (Київ) і Олена Баришева (Москва), третє – Олексій Бєлов (Київ). Перше місце у «потужнішому» класі машин здобули кияни Олег Сташко і Леонід Дудко на ніссані (на знімку), друге – Ігор Сєдой і Юлія Бондар (Одеса), третє Анджей Хельдвейн (Польща) і Валентина Саєнко (Світловодськ Кіровоградської області). Оцінювало майстерність водіїв компетентне журі на чолі з віце-президентом Всеукраїнського автомобільного клубу журналістів Максимом Нефьодовим. Чемпіонів і призерів нагороджено спеціальними медалями.
Увечері діти, яких вабить професія журналіста, поспілкувалися в неформальній обстановці з представниками «четвертої влади» (на знімку) на теми професійної майстерності. Гостями «юних колег» були досвідчені журналісти Людмила Мех, Сергій Шевченко (Україна), Славомір Антонович (Білорусь), Сергій Ільченко (Росія), фотохудожники Мар’ян і Катаржина Ринкевич (Польща) та інші. А наступного ранку інтернаціональна репортерська команда докладніше цікавилася життям дітей у «Морському». Відтак на прес-конференції з участю генерального директора МДЦ «Артек» Бориса Новожилова автопробігівці дістали відповіді на запитання щодо організації роботи цього потужного дитячого центру, який від часів СРСР може вважатися візитною карткою України (зважте: серед артеківців минулих поколінь є кілька президентів держав).
Пан Новожилов аргументовано пояснив, чому не погоджується з позицією селищної ради Гурзуфа, яка пропонує на ділі скоротити територію оздоровчого підприємства. Відповідно до Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою (1997 р.) та згідно з наявною технічною документацією «Артекові» належить 208 га території, включно з пляжами. Будь-які зазіхання на ті чи ті ділянки окремих жителів селища (анонімні листи, звернення тощо), невдоволення «громади» режимом охорони – це, крім усього, і питання безпеки дітей, які приїздять до «Артеку», зауважив Борис Новожилов, покликаючись на статті Закону України «Про охорону дитинства». Нині безпека умов проживання, забезпечення охорони здоров’я дітей гарантується. Державне підприємство працює стабільно в рамках чинного законодавства. І жодним чином листування адміністрації МДЦ з «проблемних» питань не відбивається на нормальній організації відпочинку дітей. Артеківські путівки продає офіційний партнер МДЦ, який виграв відповідний тендер (інформація щодо цього є на сайті центру). Торік була зміна, в якій представники з 29 країн; цього літа їх очікується ще більше. А щоб путівка до «Артеку» була заохоченням для справді кращих учнів, а не для дітей впливових батьків, є досвід, який можна запозичити у Вишгороді на Київщині: благодійники купують путівки, передають їх школі, а там дитячі колективи (класи) самі вирішують, хто гідний бути артеківцем.
МДЦ проводить багато заходів міжнародного рівня, змагань, зустрічей із цікавими людьми. Діти змістовно проводять дозвілля, займаються фізкультурою (плавання, спортивні ігри), добре харчуються – саме це побачили на власні очі журналісти, побувавши в Гурзуфі. І ще одне: актуальними для всіх дитячих закладів країни залишаються питання виховання в дітей почуття національної свідомості, патріотизму, популяризації європейських демократичних цінностей та відродження національних традицій. Сприяти розвиткові здібностей у дітей, забезпечити проведення виховної роботи українською мовою в дитячих оздоровчих закладах вимагає і підписаний 10 червня цього року Указ Президента України.
Того ж дня автокараван попрямував південним узбережжям Криму до Бахчисарая – на прес-конференцію з головою райдержадміністрації Ільмі Умеровим. Спілкування в залі турготеля «Привал», що на околиці старого міста, висвітило неабиякі перспективи краю, пов’язані, зокрема, з розвитком туризму. Недаремно саме пан Умеров виконав приємне доручення – вручив групі учасників журналістського автопробігу Почесні грамоти Міністерства курортів і туризму АР Крим за плідну співпрацю та постійну інформаційну підтримку курортно-рекреаційного та туристського потенціалу Автономії.
У Бахчисарайському районі красива природа в долинах річок Бельбек (на знімку), Кача, Альма. Є лісисті гори, скелі, каньйони, гроти, печери... Милують око пейзажі квітучих полів. А ще – тут є щедрі дари садів, ланів, виноградників. Дегустацію різних марок вина – продукції ТМ «Золота амфора» – організував цього ж вечора для гостей начальник відділу курортів та туризму Бахчисарайської райдержадміністрації Микола Бір. Насичена й пізнавальна програма перебування журналістів у районі – це великою мірою заслуга Миколи Леовича. Недаремно його, як і голову Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умерова, співорганізатори ювілейного автопробігу відзначили подякою.
Смак сонячних напоїв ркацителі, мускат, бастардо, каберне, портвейн, кагор, цікаві розповіді спеціалістів про особливості виробництва й культуру вживання вина залишили приємні спогади у відвідувачів цього справді райського куточка турготелю «Привал». А виїзд автобусом на кілька туристичних об’єктів наступного дня подарував автопробігівцям низку незабутніх вражень. Спочатку відкрилася з гори мальовнича панорама Бельбекської долини. Потім у буковому лісі за Соколиним мандрівникам показали дивовижної краси водоспад Срібні струмені (рос. – Серебряные струи) неподалік від Великого каньйону Криму. Журналісти не втратили нагоди постояти під цим казковим прохолодним «душем». Ще один короткий переїзд – і потрапили у справжній черешневий рай. Сад зі смачними ягодами, катання на віслючках на ослиній фермі, а наприкінці – чаювання і веселе вручення посвідчень категорії «ословод новачок» гостям, які зважилися відчути відмінність між сталевим конем і «екологічно чистим транспортним засобом». Напрочуд приємно й весело проведено час!
Автопробіг відбувся за інформаційної підтримки Держкомтелерадіо України і майже 200 електронних і друкованих засобів масової комунікації. З-поміж них – Національна радіокомпанія України, телеканал «Рада» (ВР України), ДТРК «Всесвітня служба «Українське телебачення і радіомовлення», ДТРК «Культура», Гала-радіо, телепрограма «Автоконтинент» (ТРК «Ера»). Завдяки висвітленню акції іноземними колегами про нашу країну більше знатимуть жителі Росії, Білорусі, Польщі, Туреччини. У складі мобільної команди професіоналів до Криму вирушили представники друкованих видань «2000», «Експрес-об’ява», «Іменем Закону», «Комітет», «Трибуна», «Идеальный дом», «Сельские вести» (Росія), «Транспортный вестник» (Білорусь), «Ньюзвік Польща» і «Познай свят» (Польща), інтернет-видань «Рупор-інфо», «24UA», телекомпанії «Веселка» (Світловодськ Кіровоградської області), телепрограми «Зелений фургон» (Одеса), Бемовського фототовариства (Варшава), інформагентства «Джиган» (Туреччина) та ін.
Автопробіг пройшов дорогами України більш як 2500 км. Першу зупинку журналісти зробили у Миргороді, де відвідали завод мінеральних вод, який входить до складу IDS Group (цей холдинг контролює в Україні до 25% «водного» ринку) й упевнено утримує пальму першості в галузі. Екскурсію підприємством провів заступник генерального директора заводу Віктор Поліщук. Він розповів про технологію забезпечення якості продукції, перспективи розвитку заводу, зазначив, зокрема, що цього року вводиться в експлуатацію нова лінія розливу води в бутилі, розширюються складські приміщення, ритмічніше працює обладнання.
Оглянувши цехи виробника продукції торгової марки «Миргородська», репортери поспілкувалися на прес-конференції з генеральним директором заводу Валерієм Сеньком. Він зазначив, зокрема, що у співпраці з іноземними інвесторами на МЗМВ встановлено найсучаснішу техніку. Це дає змогу забезпечити світовий рівень якості продукції й нарощувати обсяги її випуску. Якщо 2007 року завод виробив загалом понад 200 млн. літрів бутильованих вод, то 2008-го цей показник збільшиться на 37,5% – майже до 280 млн. літрів. Завдяки неповторному смакові, що забезпечує природний коктейль корисних мінералів, щороку зростає популярність «королеви мінеральних вод». «Миргородську» добре знають у країнах СНД і Балтії, її постачають також до Ізраїлю та США. На внутрішній ринок активно просувається низка вод, що видобуваються в курортних регіонах («Старий Миргород», «Аляска», «Сорочинська», «Моршинська»). За активну позицію на підтримку журналістських акцій і утвердження позитивного іміджу України Людмила Мех вручила Валерію Сеньку (на знімку) від співорганізаторів автопробігу подяку. Виробничники у свою чергу запросили репортерів до участі у творчому конкурсі, що проводиться за інформаційно-освітньою програмою «Питна вода: якість та культура споживання». Перебування автопробігу на Полтавщині висвітлювали також колеги з ОДТРК «Лтава» (генеральний директор Микола Ляпаненко).
Наступна коротка зупинка екіпажів – на межі Полтавської і Черкаської областей. Поки туди їхали – слухали в автомобілях чудові пісні про Крим і про дружбу, написані на слова співорганізатора автопробігу Анатолія Толстоухова (він подарував компакт-диски під час урочистого старту акції біля Верховної Ради). У Чорнобаївському районі мандрівну пресу зустрічали не просто гостинно (коровай на рушникові, українські пісні, щедрий стіл при дорозі), а й напоїли джерельною водою з криниці богатиря Івана Піддубного.
Потім колона машин з яскравими наліпками перемістилися до Черкас, де розпочалася прес-конференція з заступником голови Черкаської обласної державної адміністрації Анатолієм Чабаном (на знімку зліва направо: Олексій Бєлов, Людмила Мех, Анатолій Чабан, Михайло Калініченко). Доктор історичних наук докладно й цікаво розповів гостям про втілення в життя першої Державної туристичної програми «Золота підкова Черкащини». Її особливість у тому, що нарівні з відродженням історико-культурних пам’яток розвивається інфраструктура сучасних міст і сіл області. Багато чого відтворено й побудовано на батьківщині Тараса Шевченка, у місцях козацької слави. У цьому, до речі, мали змогу пересвідчитися десятки журналістів, які у 2007–2008 роках брали участь в акціях ВБФ «Журналістська ініціатива» – традиційному автопробігові до Криму і Всеукраїнському семінарі «Культура мови – культура нації».
Увечері в Черкасах преса відзначила професійне свято – День журналіста. Своїм мистецтвом порадували гостей фольклорні колективи й танцівниці з шоу-балету. Організували основну частину програми перебування автопробігу на Черкащині колеги – колектив ОДТРК «Рось», який очолюють заслужений журналіст України Михайло Калініченко та перший заступник генерального директора «Росі» Валентина Рабцун. Понад півтори сотні об’єктів на території області привертають увагу туристів з усього світу до таких історичних місць, як гетьманська столиця Чигирин, Холодний Яр, знаменитий Суботів, де у церкві (на знімку) було поховано Богдана Хмельницького. Згодом, щоправда, гетьмана таємно перепоховали й нині ніхто не знає, де місце його останнього спочинку... Подивитися на цю частину «Золотої підкови» запросили пресу черкаські активісти й партнери ВБФ «Журналістська ініціатива».
У Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» журналісти відвідали також Музей Богдана Хмельницького і зійшли на Замкову гору, де є грандіозний пам’ятник цьому державному діячеві (на знімку). Відтак – знову по машинах. На добрі діла благословив учасників акції архієпископ Черкаський і Канівський Софроній у православному Мотронинському монастирі, заснованому в лісовому урочищі Холодний Яр на місці скіфського мотронинського городища. Владика освятив екіпажі й автомобілі автопробігівців. На землі Черкащини є ще безліч привабливих місць для туристів, що цікавляться історією України. Про це розповідатимуть у своїх репортажах, статтях, зарисовках майстри пера, які вирушили в подорож до сонячного півострова.
Далі дорога повела інтернаціональні екіпажі в Кіровоградську область, до «юного міста над морем» – Світловодська. Після теплої зустрічі на центральному майдані (традиційний коровай, промови, танцювальне вітання) гості ознайомилися з роботою стратегічно важливого об’єкта – Кременчуцької гідроелектростанції, з якої, власне, й починалася в 1950-ті роки розбудова міста (його історичним попередником, до речі, краєзнавці вважають містечко Крилов, якому ще 1615 року було даровано Магдебурзьке право). Хлібосольні господарі в особі в. о. міського голови Геннадія Френкеля та представників місцевих ЗМІ (телекомпанія «Веселка») організували для творчої команди автобусну екскурсію, розповіли про майбутнє міста як промислово-транспортного й туристично-рекреаційного центру.
Потім були приємна прогулянка на теплоході Кременчуцьким морем (там є неповторні краєвиди) і продуктивна професіональна робота на прес-конференції за участю міського керівництва та генерального директора, голови правління ЗАТ «Об’єднання Дніпроенергобудпром» Івана Марона (на знімку – промовець). Спілкування в режимі запитань і відповідей тривало також під час дружньої вечері на базі відпочинку працівників будіндустрії. Згадане об’єднання – одна з найбільших в Україні баз із виробництва конструкцій для енергетичного, промислового та житлового будівництва.
Під час перебування автопробігу на Кіровоградщині до творчого каравану приєдналися колеги з обласної держтелерадіокомпанії, яку очолює Сергій Омельчук. Цими днями з нагоди професійного свята йому присвоєно почесне звання «Заслужений журналіст України». Щиро вітаємо!
Не раз, їдучи на південь, учасники автомарафону згадували вдячним словом співробітників ДАІ, які чітко супроводжували колону в Київській, Черкаській областях, а потім на Миколаївщині та в АР Крим. Без цього надійного плеча було б непросто вчасно діставатися до запланованих пунктів на маршруті. Так було, зокрема, 8 червня, коли на творчий десант чекали в Миколаєві брати по перу – делегація ЗМІ на чолі з головою обласної організації Національної спілки журналістів України Миколою Стеценком. Цій приємній зустрічі передувала доволі екстремальна поїздка від кордону Кіровоградської області до Миколаєва: саме цю ділянку шосе Н 14 преса визнала найгіршою на маршруті до Криму. Поляки, проїхавши «антиавтобаном», скрушно хитали головами: на курорт, до моря такими дорогами їздити не можна: зіпсуєш не тільки настрій, а й автомашину.
Автопробігівці спільно з миколаївськими газетярами й репортерами обласної ДТРК (генеральний директор Олександр Митрофанов) плідно попрацювали у філії ЗАТ «ПРОСТО-страхування», де на брифінгу Олексій Бєлов, начальник управління маркетингу цієї авторитетної страхової компанії відповів на запитання репортерів про основні напрями її діяльності та про її потужний соціальний складник (допомога дитбудинкам, ветеранам війни, підтримка мистецьких проектів). ЗАТ «ПРОСТО-страхування», яке очолює голова правління Віктор Лаврусенко, вирізняється динамічним розвитком, широкою агентською мережею в Україні, неабиякою бізнес-активністю (27 філій та 28 центрів продажів працюють в усіх регіонах країни). Представники компанії на прикладах із практики роботи страхувальників не тільки розкрили суть цієї важливої сфери діяльності, а й переконали, що в компанії працює команда професіоналів. Миколаївські журналісти оперативно повідомили в ефірі й на шпальтах друкованих видань гарячі новини з автопробігу.
По від’їзді автомарафонців до Феодосії на них там чекали вечеря й відпочинок у «Левадії». Цей комфортабельний готель (на знімку) – власність успішної бізнес-леді Ірини Левандовської – не вперше привертає увагу учасників пробігу. Чим саме? Зручністю розташування (центральна частина міста), помірністю цін та якістю харчування. У будь-який час є гаряча і холодна вода. Усі номери (одно- і двомісні, люкси) з кондиціонерами, кабельним телебаченням, красивими і зручними меблями, телефонами, можливістю Інтернет-зв’язку. У разі потреби – до послуг конференц-зала. Діловим людям, журналістам це подобається. Ранком 9 червня екіпажі, залишивши своїх сталевих коней біля готелю, виїхали автобусом до міського кладовища, де поклали квіти на могилу колишнього мера Феодосії Володимира Шайдерова – незмінного партнера доброчинних журналістських акцій. Володимир Олександрович 8 березня цього року раптово помер через хворобу серця... Потім репортери завітали до підшефного дитячого будинку й порадували його вихованців подарунками (книжки для бібліотеки, одяг), а ще передали від співробітників ЗАТ «ПРОСТО-страхування» грошову допомогу. Надані кошти буде витрачено на потреби цьогорічних випускників, запевнила директор республіканського навчального закладу Тамара Колесникова, тепло подякувавши гостям за увагу до її «великої родини».
Після пізнавальної екскурсії, під час якої журналісти ознайомилися з численними історико-культурними пам’ятками міста, журналістам показали новий чотиризірковий готель «Алые паруса» (на центральному знімку). Йому лише рік, але тут уже зупинялися у висококласних номерах зірки української і російської естради, туристи з Німеччини, Польщі та інших європейських країн. Гостей приваблює унікальний клімат Феодосії, її багата більш як 2500-річна історія, піщані пляжі, широкі можливості для лікування й відпочинку. Репортери милувалися панорамою міста з даху готелю, погуляли його чудовим парком, оцінили на «відмінно» смак десерту, який подають кухарі. Цього ж дня автопробігівці оглянули картинну галерею Івана Айвазовського й генуезьку фортецю (на знімку), поплавали в морі. А увечері – привітали з днем народження свого колегу 21-річного Сергія Шевченка-молодшого, який представляє міжнародний громадсько-правовий журнал «Комітет».
Цікаву програму перебування у Феодосії забезпечила член оргкомітету автопробігу Ірина Філіпоненко – досвідчений спеціаліст у галузі туризму (на знімку зліва направо: Ірина Філіпоненко, Людмила Мех, Ірина Левандовська). Гості ознайомилися з організацією відпочинку в регіоні (курортне селище Орджонікідзе та його околиці). Відвідали колишнє оборонне підприємство «Гідроприлад» на мисі Кіїк-Атлама (тюрк. – «стрибок кози»). Кажуть, що це перша журналістська група, яку пустили за браму заводу (на знімку), де свого часу проводилися випробування радянських бойових торпед. Секретний завод на узбережжі Двоякірної бухти нині в занедбаному стані, але керівництво селищної ради має плани перетворити цю територію в «місто-казку Зурбаган». Сюди зможуть приходи яхти, гості з усього світу зупинятимуться в класному готелі й пансіонатах, купатимуться в чистому морі, до їхніх послуг – розважальні заклади. Усе це передбачено генпланом розвитку селища.
Але й теперішні відпочивальники, завітавши до Орджонікідзе, не пошкодують. Вони можуть милуватися з моря мальовничими краєвидами гірського масиву Кара-Даг (на знімку), пройти на катері через знамениті Золоті Ворота, відвідати Коктебель. У привабливості екскурсійних маршрутів особисто переконалися учасники автопробігу. У самому ж селищі – піщані безкоштовні пляжі, дайвінг-центр, на набережній є затишні кафе, основне житло для туристів – приватні квартири, мініпансіонати. Перспективи цього поселення в райському місці – райдужні, вважають його жителі. Сподобався, особливо іноземцям, міні-концерт з участю дітлахів і ветеранів праці, організований у будинку культури. Щоправда, не всі гості зрозуміли, навіщо перед цим будинком стоїть на постаменті фігура Ілліча з простягнутою рукою – не найліпший символ комуністичної «культури» часів СРСР.
У Сімферополі 11 червня розпочалася прес-конференція з керівництвом АР Крим. Із журналістами зустрілися перший заступник голови Ради Міністрів АР Крим Євген Михайлов, міністр курортів і туризму Володимир Савельєв, міністр у справах сім’ї, молоді та гендерної політики Тетяна Єжова та інші. Обговорено низку актуальних питань, пов’язаних з оздоровленням і відпочинком дітей, учнів та студентів у літній період, створенням оптимальних умов для безпечного й ефективного перебування їх у дитячих оздоровчих закладах Криму. Пані Єжова зазначила, зокрема, що через прогалини в законодавстві у деяких дитячих оздоровчих закладів виникають проблеми (перепрофілювання, відторгнення земель тощо). Як приклад навела ситуацію навколо Міжнародного дитячого центру «Артек», на частину території якого претендує селищна рада Гурзуфа.
По обіді вершники сталевих коней вирушили на південь – до МДЦ «Артек». Журналісти оглянули його територію – справжній квітучий парк на морському узбережжі (на знімку). Відвідали оздоровчі табори «Морський», «Лазурний», «Кіпарисний». Завітали до музею, гордість якого – космічна експозиція (до її створення був особисто причетний перший космонавт Землі Юрій Гагарін). Побували на стадіоні, у спорткомплексі з басейном, на пляжах, а також у корпусах, де живуть артеківці, та у школі, де створено чудові умови для навчання. Після спілкування з дітьми майстри пера й мікрофона, як і обіцяли, провели в «Артеку» свій плановий захід – змагання з автослалому «Кримське літо-2008» (було два класи автомобілів – до 1600 і понад 1600 куб. см).
Глядачі – хлопчаки й дівчатка в артеківській формі – азартно вболівали за екіпаж малюка-«запорожця», на якому їздив головний редактор всеукраїнської газети «Труд» Дмитро Добровольський, і щирими оплесками вітали переможців та призерів ралі. Перше місце посів екіпаж Олексія Плаксіна і Світлани Глушенок (Київ), друге – Володимир Количев (Київ) і Олена Баришева (Москва), третє – Олексій Бєлов (Київ). Перше місце у «потужнішому» класі машин здобули кияни Олег Сташко і Леонід Дудко на ніссані (на знімку), друге – Ігор Сєдой і Юлія Бондар (Одеса), третє Анджей Хельдвейн (Польща) і Валентина Саєнко (Світловодськ Кіровоградської області). Оцінювало майстерність водіїв компетентне журі на чолі з віце-президентом Всеукраїнського автомобільного клубу журналістів Максимом Нефьодовим. Чемпіонів і призерів нагороджено спеціальними медалями.
Увечері діти, яких вабить професія журналіста, поспілкувалися в неформальній обстановці з представниками «четвертої влади» (на знімку) на теми професійної майстерності. Гостями «юних колег» були досвідчені журналісти Людмила Мех, Сергій Шевченко (Україна), Славомір Антонович (Білорусь), Сергій Ільченко (Росія), фотохудожники Мар’ян і Катаржина Ринкевич (Польща) та інші. А наступного ранку інтернаціональна репортерська команда докладніше цікавилася життям дітей у «Морському». Відтак на прес-конференції з участю генерального директора МДЦ «Артек» Бориса Новожилова автопробігівці дістали відповіді на запитання щодо організації роботи цього потужного дитячого центру, який від часів СРСР може вважатися візитною карткою України (зважте: серед артеківців минулих поколінь є кілька президентів держав).
Пан Новожилов аргументовано пояснив, чому не погоджується з позицією селищної ради Гурзуфа, яка пропонує на ділі скоротити територію оздоровчого підприємства. Відповідно до Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою (1997 р.) та згідно з наявною технічною документацією «Артекові» належить 208 га території, включно з пляжами. Будь-які зазіхання на ті чи ті ділянки окремих жителів селища (анонімні листи, звернення тощо), невдоволення «громади» режимом охорони – це, крім усього, і питання безпеки дітей, які приїздять до «Артеку», зауважив Борис Новожилов, покликаючись на статті Закону України «Про охорону дитинства». Нині безпека умов проживання, забезпечення охорони здоров’я дітей гарантується. Державне підприємство працює стабільно в рамках чинного законодавства. І жодним чином листування адміністрації МДЦ з «проблемних» питань не відбивається на нормальній організації відпочинку дітей. Артеківські путівки продає офіційний партнер МДЦ, який виграв відповідний тендер (інформація щодо цього є на сайті центру). Торік була зміна, в якій представники з 29 країн; цього літа їх очікується ще більше. А щоб путівка до «Артеку» була заохоченням для справді кращих учнів, а не для дітей впливових батьків, є досвід, який можна запозичити у Вишгороді на Київщині: благодійники купують путівки, передають їх школі, а там дитячі колективи (класи) самі вирішують, хто гідний бути артеківцем.
МДЦ проводить багато заходів міжнародного рівня, змагань, зустрічей із цікавими людьми. Діти змістовно проводять дозвілля, займаються фізкультурою (плавання, спортивні ігри), добре харчуються – саме це побачили на власні очі журналісти, побувавши в Гурзуфі. І ще одне: актуальними для всіх дитячих закладів країни залишаються питання виховання в дітей почуття національної свідомості, патріотизму, популяризації європейських демократичних цінностей та відродження національних традицій. Сприяти розвиткові здібностей у дітей, забезпечити проведення виховної роботи українською мовою в дитячих оздоровчих закладах вимагає і підписаний 10 червня цього року Указ Президента України.
Того ж дня автокараван попрямував південним узбережжям Криму до Бахчисарая – на прес-конференцію з головою райдержадміністрації Ільмі Умеровим. Спілкування в залі турготеля «Привал», що на околиці старого міста, висвітило неабиякі перспективи краю, пов’язані, зокрема, з розвитком туризму. Недаремно саме пан Умеров виконав приємне доручення – вручив групі учасників журналістського автопробігу Почесні грамоти Міністерства курортів і туризму АР Крим за плідну співпрацю та постійну інформаційну підтримку курортно-рекреаційного та туристського потенціалу Автономії.
У Бахчисарайському районі красива природа в долинах річок Бельбек (на знімку), Кача, Альма. Є лісисті гори, скелі, каньйони, гроти, печери... Милують око пейзажі квітучих полів. А ще – тут є щедрі дари садів, ланів, виноградників. Дегустацію різних марок вина – продукції ТМ «Золота амфора» – організував цього ж вечора для гостей начальник відділу курортів та туризму Бахчисарайської райдержадміністрації Микола Бір. Насичена й пізнавальна програма перебування журналістів у районі – це великою мірою заслуга Миколи Леовича. Недаремно його, як і голову Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умерова, співорганізатори ювілейного автопробігу відзначили подякою.
Смак сонячних напоїв ркацителі, мускат, бастардо, каберне, портвейн, кагор, цікаві розповіді спеціалістів про особливості виробництва й культуру вживання вина залишили приємні спогади у відвідувачів цього справді райського куточка турготелю «Привал». А виїзд автобусом на кілька туристичних об’єктів наступного дня подарував автопробігівцям низку незабутніх вражень. Спочатку відкрилася з гори мальовнича панорама Бельбекської долини. Потім у буковому лісі за Соколиним мандрівникам показали дивовижної краси водоспад Срібні струмені (рос. – Серебряные струи) неподалік від Великого каньйону Криму. Журналісти не втратили нагоди постояти під цим казковим прохолодним «душем». Ще один короткий переїзд – і потрапили у справжній черешневий рай. Сад зі смачними ягодами, катання на віслючках на ослиній фермі, а наприкінці – чаювання і веселе вручення посвідчень категорії «ословод новачок» гостям, які зважилися відчути відмінність між сталевим конем і «екологічно чистим транспортним засобом». Напрочуд приємно й весело проведено час!