ПАМ'ЯТІ СОЛОВЕЦЬКОГО ЕТАПУ

ПАМ'ЯТІ СОЛОВЕЦЬКОГО ЕТАПУ

У понеділок, 27 жовтня 2008 року, о 18:00 біля пам’ятника Лесеві Курбасу, що на перехресті вулиць Прорізна та Пушкінська в Києві, Український інститут національної пам`яті, Всеукраїнський «Меморіал» ім. В. Стуса, Київське Товариство політв`язнів і репресованих та неформальне Товариство „Українські Соловки”, громадськість справлять панахиду та проведуть мітинг пам`яті Соловецького етапу, який розстріляно в урочищі Сандармох на півдні Карелії 27 жовтня, 1, 2, 3 і 4 листопада 1937 року. Протоієрей Володимир Черпак поіменно пом’яне всіх відомих нам жертв Сандармоху.

Приходьмо зі свічками. Хто не зможе прийти – хай поставить свічку в церкві або вдома, – запрошує Василь Овсієнко, у минулому політв’язень, учасник паломництва на Соловки в 1999 – 2005 роках.

«Соловецький етап» – це 1111 в’язнів Соловецької тюрми особливого призначення (СТОН), серед яких було майже три сотні українців: творець театру «Березіль» Лесь Курбас, поет-неокласик Микола Зеров, драматург Микола Куліш, колишній міністр освіти УНР Антон Крушельницький та його сини Остап і Богдан, письменники Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, історики академік Матвій Яворський, професор Володимир Чехівський, професор Сергій Грушевський, географ академік Степан Рудницький, науковці Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, Микола Трохименко, творець Гідрометеослужби СРСР голландець родом професор Олексій Вангенгейм, міністр фінансів УСРР Михайло Полоз... Більшість українців було розстріляно 3 листопада...

Це були люди, які могли б створити неоціненні духовні скарби, володіючи якими, ми, українці, стали б урівень з іншими цивілізованими народами. Сама присутність таких людей у суспільстві робить його кращим.

Пам'ятаймо: ми стали жертвами Великого терору тому, що неукраїнський за складом і духом уряд радянської України не захищав наші національні інтереси.

Кличемо на панахиду людей усіх конфесій і національностей, усі громадські й політичні організації.