Музи не мовчать: творчий бенефіс легенди у Львові

    Скрипаль Олег Криса пожертвував 1 мільйон єн для перемоги української культури.

 

У Львівській національній філармонії ім. М. Скорика 16 червня відбувся творчий бенефіс славетного скрипаля Олега Криси. Легендарний маестро виступив з Академічним симфонічним оркестром Львівської національної філармонії. За диригентським пультом – Тарас Криса, відомий американсько-український диригент, син скрипаля. Цей музичний вечір був особливий. Із символами й підтекстами. У філармонії нині розташований гуманітарний штаб. Сотні пакунків з потрібними для фронту ліками, харчами, речами у фоє й у концертному залі. Над ними витала невмируща музика. «Це перший у філармоній аншлаг у воєнний час», – зазначив у вступному слові Володимир Сивохіп, генеральний директор Львівської національної філармонії.

 

Розпочався концерт симфонією Максима Березовського «До мажор». Композитора Березовського професіонали вважають українським Моцартом. А проте росія подає його твір як першу класичну російську симфонію. Нашому ворогові байдуже, що красти: землю, зерно чи нашу музику, сказав В. Сивохіп. Отож дуже важливо очищати наші джерела, повертатися до них, до сутності.

 

  Оваціями зустріла публіка Олега Крису. Маестро був у вишитій червоними нитками чорній сорочці. Підтягнутий, стриманий, зосереджений.

 

«Дорога родино, друзі, колеги. Дякую, що в таку скрутну годину ви прийшли на концерт. Це перший концерт у Львові, на якому немає моєї мами. Дякую, що опікувалися, підтримували маму до останньої хвилини», – звернувся маестро до публіки.

 

У програмі музичного вечора лунали відомий Скрипковий концерт Фелікса Мендельсона, символічний музичний тандем творів – «Питання без відповіді» американського митця Чарльза Айвза та Концерт для скрипки з оркестром № 5 Євгена Станковича, створений на честь 75-річчя великого скрипаля (прем’єра цього твору відбулася на львівській сцені п’ять років тому, а ювіляр – перший його виконавець). Тепер у концерті, на прохання О. Криси, звучить мелодія львівського танго.

 

  Видатному музикантові 1 червня 2022-го минуло 80 років, з них останні 30 віртуоз живе в США. Проте у своїх численних інтерв’ю завжди наголошує, що він український скрипаль.

 

Олег Криса, видатний митець, музичний педагог, професор Eastman School of Music, а також Manhattan School of Music (США), почесний член Японської струнної асоціації, музикант, що виступає на найвідоміших світових сценах, тісно пов’язаний з рідним Львовом.

 

Родина Криси переїхала на Галичину 1945 року. Тут Олег провів свої дитячі й шкільні роки. Навчався гри на скрипці у Давида Ойстраха, тут зробив перші кроки у великій музиці й розпочав свій зірковий шлях. Музикант – почесний професор Львівської національної музичної академії ім. Лисенка. Він 2013 року започаткував у Львові Міжнародний конкурс скрипалів Олега Криси. У мирний час конкурс відбувався кожні три роки. «Найбільше прагну, щоб люди мали можливість слухати музику без музики снарядів», – сказав скрипаль.

 

На львівській сцені віртуоз анонсував свій наступний концерт. Він відбудеться 7 липня 2022 року в Японії (Сайтама). Гонорар за майбутній концерт музикант уже отримав – 1 мільйон японських єн (220 000 грн). Ці кошти великий українець розпорядився витратити на допомогу українським музикантам і журналістам. Чек пан Криса на сцені вручив директорові Благодійного фонду Олега Криси й зазначив: «Щорічно виплачувати стипендії (500 доларів США) найкращим учням музичної школи й студентам музичної академії у Львові та Києві».

 

Усе для перемоги української культури, народу та держави в цій війні!

 

Марія Веремчук

 

Фото авторки

 

  P.S. Липневий номер японського журналу, який редагує в Сайтамі громадський діяч і доброчинець Джунічі Ковака, міститиме інформацію про концерти видатного українського скрипаля. Про це повідомив сьогодні ВБФ "Журналістська ініціатива" очільник Японського фонду майбутніх поколінь.

 

Читайте також на нашому сайті публікацію члена правління фонду "Журналістська ініціатива" Наталії Черешинської про концерт Олега Криси в Києві: "Браво, Маестро!" – лунає в Україні й лунатиме в Японії!"

 

Перегляньте Концерт Олега Криси у Львові

 

17.06.2022