«Добро добром щедриться...»

  Цими словами редакторка овруцької газети «Зоря» на Житомирщині Світлана Кирпа прокоментувала новину про те, що японець Джунічі Ковака переміг у Національному конкурсі «Благодійна Україна – 2022» в номінації «Медіа і доброчинність».

 

Колега-журналістка високо оцінює важливість щирої допомоги жителя Сайтами та його однодумців, яку японські доброчинці впродовж десятиліття надають сім’ям чорнобильців у їхньому регіоні. Овруч і Народичі, як і сусідні райони Київщини, серед найбільш постраждалих через катастрофу на ЧАЕС.

 

Ця підтримка родин місцевих мешканців і чорнобильців-переселенців не припиняється, відколи розпочалося й масштабне вторгнення рашистів до України. Сайт благодійного фонду «Журналістська ініціатива» 28 лютого 2022-го розмістив публікацію «Японія переживає за українських дітей: війна пройшла через Чорнобиль». Той текст – щире співпереживання Людини, а ще – думка громадського діяча, який багато років вникає в чорнобильську тематику й може спрогнозувати наслідки перебування агресора на об’єктах атомної енергетики.

 

    Школярам, освітянам не лише Житомирської, а й Київської та Полтавської областей надходять із Токійської агломерації подарунки, а також речі, потрібні саме в час війни: теплий одяг, термобілизна, щоб легше пережити зиму, яку окупанти зробили випробуванням для українців. Вітаміни й упаковки морських водоростей, корисні харчові добавки, солодощі щомісяця надсилають японці дітям, щоб зміцнити їхнє здоров’я на тлі постійних стресів.

 

Команда, яку очолює пан Ковака, надає допомогу й працівникам українських ЗМІ та їхнім родинам. На розрахунковий рахунок Національної спілки журналістів надійшла від Японського фонду майбутніх поколінь (Japan Offspring Fund) також цільова грошова допомога у Фонд пам’яті загиблих журналістів. А згодом до співпраці долучилися й інші друзі українців з далекої і близької нам Країни вранішнього сонця. Як кажуть, друг твого друга – мій друг.

 

    Джунічі Ковака – редактор журналу, що спеціалізується на висвітленні питань здорового способу життя, якості харчових продуктів, а ще – він знаний громадський активіст. Не випадкова і його співпраця зі спорідненими духом і поглядами на життя керівниками відомої в Японії корпорації «CREEN COOP». Очільники цього об’єднання кооператорів, прихильників здорового харчування й сімейних цінностей Йоко Хідака, Хіроакі Катаока та керівники й активісти відділень корпорації в Хіросімі, Нагасакі, Кумамото, у центральному офісі в місті Фукуока щиро пройнялися проблемами українських журналістів і їхніх родин. Вони відгукнулися на прохання медійників долучитися до підтримки працівників ЗМІ в далекій Україні.

 

У липні торік у складі нечисленної делегації представників НСЖУ і ВБФ «Журналістська ініціатива» ми побували в Японії, де мали нагоду познайомитися з новими друзями та спільно брали участь у зустрічах з пресою, громадськістю, дипломатами, доносили правду про те, що відбувається у нас на Батьківщині. Керівник делегації, секретар Національної спілки журналістів Сергій Шевченко читав лекції, ілюстровані світлинами з війни в Україні. Ми проводили також брифінги, давали інтерв’ю. Ще до нашого від’їзду з Токіо на розрахунковий рахунок НСЖУ корпорація «CREEN COOP» переказала чималий благодійний внесок. З цих коштів відзначено переможців, лавреатів та учасників творчого конкурсу «Інформаційна передова – 2022», профінансовано випуск перших номерів більш як двох десятків газет на деокупованих територіях України, оперативно надається матеріальна допомога колегам, а також рідним тих медійників, які загинули під час виконання професійних обов’язків.

 

Понад пів сотні активістів всеукраїнського фонду «Журналістська ініціатива» теж одержали грошову підтримку з пожертв японських благодійників. А Джунічі Ковака вже надихається новими планами. «Сьогодні мені 73 роки. Скуштувавши святковий торт, піду на закупи для українських дітей», – ніби між іншим повідомив на нашу електронну адресу зранку 2 лютого. І додав світлину з офісу, де на почесному місці – український прапор.

 

  За понад п’ять років співпраці ми не раз пересвідчувалися в тому, що цьому інтелігентному чоловікові в радість робити людям добро. Отож і звістку про перемогу, яку здобув Джунічі Ковака в номінації «Медіа і доброчинність» престижного Національного конкурсу «Благодійна Україна – 2022», журналістська спільнота сприйняла як справедливу та своєчасну оцінку діяльності друзів України. Слова вдячності японському колезі адресували учасники інформаційної підтримки соціального Японського проєкту в Україні Марина Тепленко й Тетяна Скомаровська з Вінниці, Марина Кривда, Євген Букет, Лілія Курбатова з Києва, Марічка Веремчук зі Львова, Олег Ярмоленко та Юрій Вареник зі столичної області, Валентина Саєнко зі Світловодська, Тетяна Калиновська, Валентина Душок із Черкащини, Едуард Бобровицький із Запоріжжя, Володимир Ісаєв з Рівного…

 

«Надсилаю вам фото з однією з наших колег – це пані Тетяна Лучинська, – написав японському колезі голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Вона редакторка місцевої газети «Маяк» у регіоні Харкова, який росіяни постійно обстрілюють. Днями Тетяна Лучинська була в нас у Спілці журналістів, передавала вам велику подяку за допомогу!!!»

 

  Актив фонду «Журналістська ініціатива», який подав заявку на конкурс і репрезентував здобутки партнера-благодійника з Сайтами, підтримав мою пропозицію, щоб відзнаки для японського доброчинця прийняла від організаторів на урочистій церемонії нагородження в Українському домі член правління фонду Наталія Черешинська. Вона засновниця й головна редакторка всеукраїнського журналу «Аграрний тиждень. Україна» (нині видання виходить у форматі однойменного сайту). Від травня 2018-го Наталія не раз розповідала про досвід японців, зокрема й у благодійництві, також на сторінках спеціалізованого журналу з агробізнесу «Пропозиція».

 

У розвиток теми командної роботи активу згадалася й зустріч влітку 2019 року в Будинку профспілок – у серці української столиці. Група японських колег, що тоді відвідала Київ, внесла до заздалегідь затвердженої програми корективи – заради спілкування з керівництвом Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України. Часу гості мали небагато, але допоміг в організації заходу перший заступник голови наглядової ради фонду, головний редактор всеукраїнської газети «Профспілкові вісті» Олексій Плаксін. Зустріч вийшла ділова, з цікавим обміном думками, про що згодом написав японський журнал «Safety of Our Food and Life».

 

  У червні цього року Ковака-сан відповів на привітання українських колег з його відзнакою в конкурсі: «Для мене це велика честь. Щойно закінчиться війна, я поїду до Києва. І отримаю сертифікат та статуетку». Ми, журналісти, які нині на інформаційному фронті, упевнені – так і буде. Україна переможе, а диплом і приз – бурштиновий «Янгол Добра» – з його власником щасливо дістануться до Японії після відвідання доброчинцями нашої столиці.

 

Цивілізований світ переможе рашистське зло. У листуванні з великим другом нашої країни щоразу додає позитиву й оптимізму такий факт: свої послання він традиційно закінчує словами, які знають нині в усіх куточках планети: «Слава Україні!»

 

Людмила Мех, заслужений журналіст України

 

Фото Сергія Шевченка і з архіву ВБФ "Журналістська ініціатива"