З Україною в серці – серпневі дні в Косові
З нагоди святкування Дня незалежності України низка подій відбулася у дружній балканській державі – Республіці Косово.
У всіх цих подіях брали участь українські журналісти, які працюють тут за міжнародною програмою «Journalists-in-Residence Kosovo».
Прем’єр-міністр Альбін Курті зустрівся з групою громадян України в суботу 24 серпня в Приштині, запросивши їх на сніданок (так було, до речі, й торік). Ця зустріч відбулася на відкритій терасі урядової будівлі в середмісті столиці. «Мені було приємно приймати громадян України, які працюють і живуть у Косові, щоб разом відсвяткувати День незалежності України», – зазначив очільник уряду. Він серед запрошених на цю зустріч назвав, зокрема, голову представництва ЮНІСЕФ у Косові Вероніку Ващенко та керівника ЄБРР у Косові Сергія Масліченка.
«Демократія, яку ми збудували в Косові, призначена не лише для народу нашої країни, а й для наших друзів у їхній боротьбі за свободу та демократію», – висловився політик, звертаючись до українців, серед яких були на цьому сніданку й матері з дітьми. Він також запевнив гостей, що уряд невпинно працюватиме, щоб зробити Косово гарним домом для них».
Того ж дня українських журналістів привітали, організувавши святковий обід, їхні колеги з Асоціації журналістів Косова (AGK). У офіційній частині цього заходу були серед промовців голова правління AGK Джемайль Реджа, представниця Європейського центру свободи преси та медіа Флютура Кусарі, посол Німеччини в Косові Йорн Роде. Завітали й інші друзі українців з міжнародних і громадських організацій, серед таких, зокрема, католицька організація Єзуїтська служба біженців (Jesuit Refugee Service). Подію широко висвітлювали ЗМІ.
Багато преси, дипломатів та офіційних осіб з урядових кіл було й на наступній події – у понеділок 26 серпня. Учасники святкового заходу зібралися в Приштині – у приміщенні Національної бібліотеки. Співорганізаторами святкування Дня незалежності України стали посольства держав П'ятірки (Quint – до неї входять США, ФРН, Франція Італія та Велика Британія), офіс ЄС, ECPMF та AGK. На відкритті святкування в Національній бібліотеці лунали гімни України і Косова. Біля зали, в якій зібралися учасники й гості, розгорнуто виставку робіт українського фотографа Михайла Палінчака (цю експозицію косовари й іноземні громадяни могли оглянути нинішнього літа й на інших майданчиках, зокрема на міжнародному фестивалі кіномистецтва в Призрені).
Читайте також: У фокусі – Україна. Документальні світлини з війни світ бачить очима фотомитця Михайла Палінчака
Посол Німеччини Йорн Роде у своєму зверненні сказав про непохитну підтримку України в її боротьбі за свободу й демократію («не лише за власну країну, а й за всю Європу» – наголосив дипломат). Цей захід став потужним проявом солідарності з Україною.
Прем'єр-міністр Альбін Курті у вітальному слові згадав міжнародну програму з надання медійникам тимчасового захисту в Косові. Він сказав, що гарантування безпечного та гостинного простору для журналістів – «одне з найбільших досягнень уряду в захисті та просуванні свободи ЗМІ» (цитата з politiko.al). Крім цієї підтримки, Косово тимчасово скасувало візовий режим для громадян України в цілому та заклало основу для прихистку до п’яти тисяч біженців. Також Косово схвалило 13 пакетів санкцій ЄС проти росії, білорусі й підтримало всі санкції США проти агресора. Косовари допомогли підготувати 140 українських фахівців у сфері розмінування й беруть участь у навчанні десятків тисяч українських новобранців, які опановують тактику ведення бою. Підтримка України в цей скрутний час, наголосив глава уряду, свідчить про відданість Косова діям спільно з міжнародними партнерами проти незаконної та неспровокованої агресії росії.
«Об’єднані, ми підтримуємо Україну та все, за що вона бореться: демократію, суверенітет та наш спосіб життя», – це зазначив на своїй сторінці у фейсбуці офіс ЄС, закінчивши допис словами «Slava Ukraïni!». Ці слова найчастіше лунали на всіх зустрічах у Приштині.
Під час заходів, проведених у Косові з нагоди Дня незалежності України, брали слово й громадяни України, зокрема журналістки, які приїхали з Волині (Лілія Воробйова), Чернігівщини (Ірина Синельник), а також спілкувалися з організаторами й гостями медійники з Луганщини й деяких інших регіонів та з Києва, серед них представники керівних органів Національної спілки журналістів України й ВБФ «Журналістська ініціатива».
Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива»
Фото Сергія Шевченка і з відкритих джерел